Dla najciężej chorych
Projekt zatytułowano Domowy Szpital. Kamień węgielny pod budynek wmurowano w październiku ubiegłego roku. Dziś widać już ściany. - Roboty budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem. Obecnie trwają prace w pomieszczeniach piwnicy polegające na montażu izolacji akustycznej oraz układaniu płytek ceramicznych. Na parterze budynku, w skrzydle wschodnim, wykonano posadzkę betonową, zaś na piętrze w obu skrzydłach trwają przygotowania do wylania posadzki betonowej.
Układane są też instalacje sanitarne. Wewnątrz prowadzone są roboty tynkarskie oraz instalacyjne (elektryczne i wentylacyjne). W skrzydle wschodnim oraz zachodnim kontynuowany jest montaż zewnętrznej stolarki okiennej. W sierpniu rozpoczęto prace przy powstaniu parkingu – informuje Magdalena Us, rzecznik prasowy szpitala, dodając, że zakończenie inwestycji zaplanowano na 31 grudnia tego roku. Potem przez kilka kolejnych miesięcy trzeba będzie poczekać na odbiór przez odpowiednie służby i instytucje, m.in. nadzór budowlany, straż pożarną i inspekcję pracy.
W ośrodku i w domu
– Zakładamy, że pierwsi pacjenci znajdą pomoc „Domowym Szpitalu” na przełomie kwietnia i maja 2017 r. Ze względu na innowacyjność projektu, m.in. zastosowanie technologii teleopieki nad pozostającymi w domu oraz rozpoczęcie funkcjonowania dziennego domu opieki medycznej, może się zdarzyć, że niektórzy chorzy znajdą dla siebie miejsce nieco później – zaznacza rzecznik. Podkreśla, że taka inwestycja jest w regionie bardzo potrzebna. Główny cel projektu to poprawa jakości świadczonych usług medycznych oraz zwiększenie troski nad osobami wymagającymi stałej opieki. – W projekcie przewidziano hospicjum domowe dla dorosłych i dzieci, domową pielęgniarską opiekę długoterminową, teleopiekę oraz stacjonarną opiekę długoterminową w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i zespole opieki paliatywnej. Pojawi się również poradnia medycyny paliatywnej oraz ośrodek wsparcia w postaci dziennej domowej opieki medycznej. Świadczone będą też usługi w postaci rehabilitacji w domu pacjenta i tlenoterapii domowej – wylicza M. Us. Koszt inwestycji szacowany jest na 17 mln zł. Szpital finansuje wszystko z własnych środków.
Innowacyjne podejście
Oferta „Domowego Szpitala” ma być skierowana do ludzi w podeszłym wieku oraz przewlekle i ciężko chorych, wymagających opieki medycznej i pielęgnacji. W nowo powstałym zespole opieki paliatywnej i zakładzie opiekuńczo leczniczym będzie 70 łóżek i 15-20 miejsc pobytu dziennego. – Odbiorcami usług opiekuńczych i medycznych mają być także pacjenci przebywający w swoich domach. Nasi specjaliści (lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, osoby zajmujące się tlenoterapią) przyjadą do nich ze szpitala – dodaje rzecznik.
Jak obecnie wygląda opieka długoterminowa i hospicyjna?
– WSS w Białej Podlaskiej jest jednym z nielicznych szpitali w województwie, gdzie funkcjonuje oddział geriatryczny, a pacjenci są diagnozowani i intensywnie leczeni. Do dyspozycji jest 38 łóżek szpitalnych. Średni czas hospitalizacji wynosi około ośmiu dni. Oddział nie jest przepełniony i zabezpiecza potrzeby podopiecznych. Dodatkowym kryterium przyjęcia na oddział geriatryczny jest wiek pacjenta +65. Inaczej ma się sprawa, jeśli chodzi o pomoc długoterminową. Możliwości opieki nad pacjentami w funkcjonującym zakładzie opiekuńczo leczniczym i zespole opieki paliatywnej są za małe w stosunku do potrzeb, gdyż dysponujemy jedynie 29 miejscami. „Domowy Szpital” to kompleksowe i innowacyjne podejście do sprawowania takiej opieki – podsumowuje nasza rozmówczyni.
AWAW