Rozmaitości
Źródło: Krzysztof Popko
Źródło: Krzysztof Popko

Dla Niepodległej

Włodawscy krwiodawcy włączyli się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 7 grudnia w oddziale terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odbyła się akcja zbiórki krwi pod hasłem „100 dawców na 100-lecie niepodległości”.

Akcję zorganizował Klub Honorowego Dawcy Krwi we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dzień wcześniej oddział RCKiK odwiedził starosta Andrzej Romańczuk i burmistrz Wiesław Muszyński. Krew oddawali samorządowcy, urzędnicy, przedstawiciele służb mundurowych i uczniowie - kilku z nich przyjechało z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu. - Mamy bliżej do Włodawy niż do Parczewa i chętnie tu przyjeżdżamy, aby oddawać krew - przyznaje Adriana Dźwigała, uczennica trzeciej klasy. - W naszej szkole jest grupa ok. 40 osób, która dzieli się najcenniejszym darem życia. Oddaję krew już drugi rok. Chcę w ten sposób pomóc innym. Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu kierownika włodawskiego oddziału RCKiK Janusza Tajcherta do Jabłonia będzie przyjeżdżał krwiobus - dodaje uczennica.

Jednym z najstarszych uczestników akcji był 60-letni Mirosław Wesołowski, który honorowym dawcą jest od 18 roku życia. – Od zawsze przyświecała mi idea pomocy innym, choć na początku oddawanie krwi było formą protestu przeciw trudnej rzeczywistości PRL – stwierdza M. Wesołowski. I uzupełnia: – Wprawdzie miałem kilkuletnią przerwę w honorowym dawstwie, ale myślę, że będę oddawał krew jeszcze przez pięć lat, do 65 roku życia.

 

Zniżki dla krwiodawców

Dla dawców, oprócz tradycyjnego zestawu czekolad, Koło Gospodyń Miejskich „Zosie Samosie” przygotowały gorącą grochówkę. Były też upominki od kilku lokalnych przedsiębiorców. – Dodatkowo we Włodawie krwiodawcy mogą liczyć na wiele zniżek i rabatów, m.in. na pływalni, w siłowniach, barach i pizzeriach czy zakładach fotograficznych. Propozycji zniżek wciąż przybywa – mówi Tomasz Orzeszko, prezes włodawskiego Klubu Honorowego Dawcy Krwi.

W akcji wzięło udział 50 osób. – Mimo że nie udało nam się osiągnąć magicznej liczby 100 dawców, którą zawarliśmy w nazwie naszej akcji, został pobity kolejny rekord – podkreśla T. Orzeszko. – Oddanie krwi, aby ratować życie potrzebujących, jest chyba najlepszym sposobem uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – podsumowuje.

Kolejną akcję klub planuje zorganizować 8 lutego w II Liceum Ogólnokształcącym.

Joanna Szubstarska