Dla polepszenia formy
Sport Kluby pojawią się w ramach ministerialnego programu „Aktywny powrót do szkoły”. Poprowadzą je przeszkoleni nauczyciele wychowania fizycznego i edukacji wczesnoszkolnej. Projekt od strony merytorycznej opracowali specjaliści z polskich akademii wychowania fizycznego. Pilotażowe zajęcia odbyły się w połowie czerwca w filii Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Przyglądali się im m.in. minister edukacji Przemysław Czarnek oraz władze uczelni. - „Aktywny powrót do szkoły” powstał z inicjatywy pana ministra. Uczestniczy w nim również nasza filia. Zainaugurowaliśmy go 28 maja. Tego dnia rozpoczęliśmy cykl szkoleń dla nauczycieli. Do dziś przeszkoliliśmy już ponad 500 pedagogów. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem - zapewnia Jerzy Sadowski, prorektor ds. bialskiej filii AWF. - Podczas zajęć pilotażowych chcieliśmy zobaczyć jak treści, które nauczyciele uzyskali w trakcie szkoleń, są wdrażane w realnej lekcji wychowania fizycznego.
Te zajęcia będą ukierunkowane głównie na negatywne efekty hipokinezji, izolacji społecznej, na potrzebę podniesienia kondycji fizycznej. Wszystko to jest obserwowane przez metodyków oraz nauczycieli akademickich z naszej uczelni. Chcemy Dzielić się swoim doświadczeniem z innymi placówkami oświatowymi – dodaje.
Darmowe zajęcia
Bartosz Molik, rektor AWF w Warszawie, zaznacza, że w opracowanie części merytorycznej zaangażowało się ponad 350 nauczycieli akademickich z całej Polski. – To oni stworzyli materiały dotyczące szkoleń. Obecnie odbywają się one we wszystkich krajowych ośrodkach AWF. Chcemy, by zakończyły się maksymalnie do połowy października. Ich esencją będą pozalekcyjne zajęcia dla dzieci prowadzone w ramach Sport Klubów, których rejestracja zostanie uruchomiona już 1 lipca – uściśla rektor.
Pomysł programu chwali poseł Dariusz Stefaniuk. – Myślę, że jest on wyczekiwany także przez nas, rodziców. Widzieliśmy, co dzieje się z naszymi dziećmi podczas pandemii. Zajęcia przed komputerem i niemożność wyjścia na zewnątrz sprawiły, że za mało się ruszały. Specjaliści z AWF poprzez szkolenia pokazują nauczycielom, jak można uatrakcyjnić lekcje wychowania fizycznego, ale też jak poprowadzić zajęcia ruchowe poza bezpośrednim programem nauczania przypomina poseł, dodając, iż propozycja będzie bezpłatna zarówno dla dzieci, jak i rodziców.
Pieniędzy nie zabraknie
Na program ministerstwo przeznacza 42 mln zł. Na kursy zapisało się ponad 40 tys. nauczycieli. – Dziękuję rektorowi za przyspieszenie szkoleń. Cieszą się one dużym uznaniem. Uczestnicy podkreślają, że dają konkretne podłoże teoretyczne i mają w sobie komponent psychologiczny. Metodycy z AWF uczą odpowiedniego podejścia do dzieci po okresie pandemii, pokazują jak zachęcać do odbudowy kondycji fizycznej. 1 lipca rozpoczynamy zapisy na tworzenie Sport Klubów. Chcemy, by ruszyły jeszcze w sierpniu, nie czekając na nowy rok szkolny. Myślę, że będą one dodatkową ofertą wakacyjną. Zachęcam nauczycieli i dyrekcje placówek oświatowych do skorzystania z programu. Pieniędzy na ten cel nie zabraknie. Jeśli będzie duże zainteresowanie, dołożymy dodatkowe środki – zapewnia minister P. Czarnek, dopowiadając, że inicjatywa stanowi odpowiedź na problemy, które pojawiły się szczególnie po pandemii. Przyniesie ona także konkretny materiał badawczy.
– Wnioski podpowiedzą, na czym trzeba się będzie skupić w kolejnych latach. Proszę też pamiętać, by nie utożsamiać Sport Klubów z SKS, podczas których uczniowie ćwiczą dyscypliny sportu, które są popularne. W Sport Klubach stawiamy na profesjonalne podejście do ćwiczeń wzmacniających kondycję fizyczną. Nauczycielom, którzy zaangażują się w ten program, zapłacimy za prowadzenie zajęć – zapowiada P. Czarnek. Rekrutacja potrwa do końca roku szkolnego.
AWAW