Dla przyszłych pokoleń
Izba i mural zostały stworzone w ramach projektu, zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. Za inicjatywą stoi bialski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Dotychczasowa izba pamięci mieściła się na terenie byłego bialskiego lotniska. Kiedy obiekt przejęło wojsko, lotnicy musieli poszukać innego lokum. Wtedy z pomocą przyszedł prezydent miasta Michał Litwiniuk. Włodarz udostępnił im jeden z lokali, należących do ZGL. W zorganizowaniu izby wspomoże lotników Muzeum Południowego Podlasia. Stosowna umowa o współpracy została już podpisana przez szefa MPP Rafała Izbickiego oraz płk dypl. pil. Wiesława Sokołowskiego, prezesa bialskiego oddziału SSLW.
– Finalizujemy proces tworzenia izby pamięci, która podkreśli nie tylko piękne losy 61 Szkolno-Bojowego Pułku Lotniczego w Białej Podlaskiej, ale także historię Podlaskiej Wytwórni Samolotów. W okresie międzywojennym była ona jedną z największych w Polsce i w Europie. To wspaniały wycinek historii naszego miasta, niesamowicie wyróżniający Białą Podlaską w skali naszego kraju. Jestem wdzięczny członkom stowarzyszenia za podtrzymywanie tradycji lotniczych i utrzymywanie koleżeńskich więzi – podkreśla M. Litwniuk.
Prezydent chwali też lotników za inicjatywę przy utworzeniu lotniczego muralu. – Widzimy na nim samoloty, które stacjonowały w naszej jednostce i na których odbywano loty. Mural jest bardzo widowiskowy i znakomicie uzupełnia miejską przestrzeń. Został mile przyjęty przez mieszkańców Białej Podlaskiej – mówi prezydent, dodając, iż izba pamięci nie będzie tylko branżowym i wspominkowym miejscem. Zyska też walor edukacyjny. Będzie dostępna zarówno dla mieszkańców, jak i odwiedzających miasto.
– Dzień, w którym podpisujemy umowę o współpracy z muzeum, jest zwieńczeniem wielu lat naszej ciężkiej pracy mającej na celu upamiętnienie bialskich tradycji lotniczych. Zależy nam na tym, by nie zapomniano o tym, co się tutaj działo, czyli o funkcjonowaniu naszych jednostek: 61 pułku i 59 pułku, komend lotniska, ośrodka szkolenia lotniczego, a wcześniej eskadry lotniczej, ale też Podlaskiej Wytwórni Samolotów i w ogóle historii lotnictwa na Podlasiu – mówi prezes stowarzyszenia płk dypl. pilot Wiesław Sokołowski.
Więcej w bieżącym wydaniu ECHA.
AWAW