Dla rodzin i samotnych
Przebudowa obiektu kosztowała ponad 3,7 mln zł. Władzom gminy udało się pozyskać na ten cel spore dofinasowanie. Dotacja z RPO województwa lubelskiego wyniosła ponad 2,6 mln zł. Reszta środków pochodziła z budżetu gminy. - Budynek po przedszkolu wymagał zagospodarowania. Podczas tworzenia w nim lokali socjalnych przyświecały nam dwa cele. Pierwszy to rozbudowa infrastruktury komunalnej. Drugi związany był ze wsparciem i aktywizacją osób zagrożonych ubóstwem, znajdujących się w trudnej sytuacji lub zagrożonych wykluczeniem społecznym. Podczas rekrutacji wpłynęło ponad 50 wniosków o przydział takiego mieszkania. Nowy budynek nie zaspokoi więc potrzeb wszystkich - mówi Leszek Chwedczuk, wójt gminy Janów Podlaski. To nie pierwsze tego typu lokale w Janowie. W 2014 r. oddano do użytku trzy nowe bloki, w których łącznie utworzono 30 mieszkań socjalnych.
– W budynku oprócz mieszkań znalazły się także wózkownia, rowerownia, pomieszczenia techniczne i komórki. W obiekcie zamontowano też windę dla tych, którzy mają problemy z poruszaniem się. Wyposażyliśmy go w alternatywne źródła energii. Myślę tu o pompie ciepła, która ogrzewa obiekt, bardzo dużej ilości paneli fotowoltaicznych produkujących prąd i przydatnych do grzania wody kolektorach słonecznych. W mieszkaniach mamy też ogrzewanie podłogowe. Budynek położony jest w bezpiecznej lokalizacji, z dala od głównych ulic. Do dyspozycji mieszkańców są tereny zielone i plac zabaw po danym przedszkolu. Tu jest naprawdę spokojnie, estetycznie i bardzo nowocześnie – zaznacza wójt.
Umowy z najemcami podpisano pod koniec stycznia. Mieszkańcy otrzymali już klucze. Teraz przyszedł czas na zagospodarowanie. Lokale są w stanie deweloperskim.
Na okres przejściowy
– Umowy z najemcami zawarto na okres trzech lat. Potem nastąpi weryfikacja. Wszyscy są tego świadomi. Mam nadzieję, że wielu z będzie tu mieszkać tylko przejściowo. Liczę, że choć część tych osób się usamodzielni. W Janowie mamy sporo zakładów pracy. Jeśli chodzi o zdobycie zatrudnienia, sytuacja jest naprawdę dobra – zaznacza L. Chwedczuk.
Opłaty za wynajem mieszkań nie będą zbyt wygórowane. Czynsz za m² wyniesie około 80 gr. Metraż lokali nie jest duży. Maksymalnie wynosi 45 m². Do czynszu dojdą m.in. opłaty za prąd i ogrzewanie, ale dzięki instalacji OZE na pewno nie przekroczą możliwości finansowych najemców. W budynku przy ul. Kościuszki może zamieszkać maksymalnie 68 osób.
AWAW