Rozmaitości

Dla sportu i rekreacji

To będzie pierwsze takie wydarzenie na Mazowszu. 17 czerwca o 11.00 koła gospodyń wiejskich wystartują bowiem w I Mazowieckiej Spartakiadzie KGW.

Na spotkanie do Olszanki zaprasza Koło Gospodyń Wiejskich „Boleścianki”. Jak zapowiadają organizatorzy, członkowie stowarzyszeń z terenu województwa mazowieckiego, które zgłoszą się do rywalizacji, zmierzą się ze sobą w ośmiu różnorodnych konkurencjach, walcząc o puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronat honorowy nad sportowo-rekreacyjnym wydarzeniem objął, poza MRiRW, również Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Wojewoda Mazowiecki. Spartakiada odbędzie się na boisku sportowym w Olszance. By wziąć udział w sportowych zmaganiach, należy wcześniej zgłosić chęć, poprzez wypełnienie specjalnego formularza. Jaki jest cel tej inicjatywy? - Integracja środowiska wiejskiego z całego województwa.

Także popularyzowanie dziedzictwa kulturowego regionu, pobudzenie do aktywności sportowo-rekreacyjnej mieszkańców obszarów wiejskich, promocja kół gospodyń wiejskich działających na terenie Mazowsza oraz wyłonienie najaktywniej działających stowarzyszeń w województwie – tłumaczy Wioleta Daniluk, przewodnicząca „Boleścianek”. Omawiając zasady uczestnictwa w rywalizacji, W. Daniluk przypomina, że w inicjatywie wziąć udział mogą wyłącznie koła gospodyń wiejskich posiadające osobowość prawną. – Dopuszczamy możliwość udziału KGW z innych województw, jednak pierwszeństwo mają te z Mazowsza. Przewidujemy również uczestnictwo panów w turnieju, jednak nie może być ich więcej niż dwóch w danej drużynie. KGW powinno być bowiem reprezentowane przez grono 8-10 pełnoletnich członkiń. Każda z pań może brać udział w maksymalnie trzech dowolnych konkurencjach. No i oczywiście wszyscy działamy wedle zasad fair play – zauważa przewodnicząca KGW „Boleścianki”.

 

Piosenka, dojenie krowy, ubijanie jaj…

Organizatorzy I Mazowieckiej Spartakiady KGW zadbali o widowiskowy program i ciekawe konkurencje! Jak czytamy w regulaminie imprezy, najpierw odbędzie się konkurs na autorską piosenkę, której treść ma mówić o działalności danego koła. Przyśpiewkę można wykonywać a cappella lub z wykorzystaniem dowolnych instrumentów, bądź akompaniamentu (gotowego podkładu). Po zakończeniu prezentacji muzycznych, rozpoczną się konkurencje rekreacyjne: rzuty ziemniakami z odległości pięciu metrów do patelni zawieszonych na linkach, dojenie sztucznej krowy oraz ubijanie piany na czas, narty na trawie (trzyosobowe zespoły mają za zadanie przejść wspólnie dystans 30 m na „nartach” po trawie), slalom na taczce pomiędzy pachołkami na czas, rzut do celu ringiem na patyk, piłkami kauczukowymi do wiadra oraz woreczkami do kółka hula hop, wyścigi w workach na czas.

Warto zauważyć, że w każdej z konkurencji przedstawicielki KGW, oprócz klasyfikacji indywidualnej, otrzymywać będą również punkty do klasyfikacji generalnej spartakiady. – Oczywiście w tej rywalizacji nie zabraknie nagród. Każdy uczestnik zawodów otrzyma pamiątkowy medal, dyplom. Drużyna, która znajdzie się na najwyższym stopniu podium, otrzyma nagrodę główną – puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. KGW za wywalczone miejsce w klasyfikacji generalnej spartakiady dostanie puchar oraz małe AGD – informuje W. Daniluk. Organizatorzy przewidują również nagrody finansowe: za pierwsze miejsce 2,5 tys. zł, za drugie 2 tys. zł i ostatnie – 1 tys. zł. Dodatkowo: za pierwsze miejsce przewidziana jest jeszcze nagroda rzeczowa od małżonki prezydenta Agaty Kornhauser-Dudy, zaś za drugie i trzecie miejsce – nagrody rzeczowe w postaci gadżetów od ministra rolnictwa. Warto więc wziąć udział!

Zgłoszenia przyjmowane są do 5 czerwca. Szczegółowych informacji udziela W. Daniluk, tel. 504-929-920, mail: wioleta.daniluk@interia.pl oraz Marta Pawłowska, tel. 508-940-304. Można również pisać na adres koła: kgwbolescianki@interia.pl.

IZU