Historia

Dla upamiętniania unitów

18 maja w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach zaprezentowano wystawę „Unici Podlascy. W 150 rocznicę męczeństwa”. Wernisaż był połączony z prelekcją nt. Kościoła unickiego.

Wystawa składa się z plansz opowiadających o losach unitów, o miejscach kultu i duchownych, którzy przyczynili się do umocnienia tego obrządku. Ekspozycja przypomina o tym, że po zawiązaniu unii brzeskiej Kościoły rzymskokatolicki i wschodni funkcjonowały w dużej harmonii. Miały nawet wspólne ośrodki religijne, jak np. Kodeń czy Leśna Podlaska. Z czasem zaczął rodzić się konflikt miedzy Kościołem prawosławnym i unickim. Jego owocem była śmierć arcybiskupa połockiego Jozafata Kuncewicza.

Cerkiew unicka i klasztor bazylianów w Białej Podlaskiej, gdzie przez wiele lat przechowywano trumnę z ciałem tego męczennika, stał się wspólnym miejscem kultu zarówno dla unitów, jak i katolików rzymskich. Czas zaborów przyniósł wielkie prześladowania dla obu tych Kościołów. Unici bronili swego obrządku bardzo heroicznie, czego przykładem były wydarzenia z Drelowa, Pratulina, Łomaz czy Polubicz. Dopiero ukaz tolerancyjny wydany przez cara w 1905 r. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł