Dla uśmiechu i nauki
„Pan doktor raz badał żyrafkę, bo skarżyła się na czkawkę. Jakby tego było mało, to jeszcze ją gardło bolało…” - to fragment wiersza pt. „Żyrafka u doktora”. Po co są one tworzone? By wywołać radosny uśmiech na dziecięcych buziach, a przy tym bawić i uczyć.
– Moja poezja adresowana jest do najmłodszych. Piszę wiersze, których celem jest nie tylko rozbawienie dzieci, dostarczenie im atrakcji, ale również przyświeca mi cel edukacyjny – tłumaczy D. Domański. I precyzuje: – Staram się zatem, by wiersze nie tylko były śmieszne, ale niosły również mądry przekaz. Z racji wykonywanego przeze mnie zawodu lekarza, w swojej twórczości skupiam się na zdrowiu – zachęcam dzieci do czynnego uczestnictwa w programach profilaktycznych, przekonuję, by nie bały się wizyty u lekarza, by pamiętały o higienie, właściwym odżywianiu się i oczywiście o zabawie.
Autor wierszy – D. Domański – to przede wszystkim lekarz. Jednak – jak sam o sobie mówi – jest również przyjacielem dzieci i życiowym optymistą. To widać w jego twórczości, bo nawet dorośli z chęcią zaglądają do wydanych książeczek. Warto zaznaczyć, że serię pt. „Żyrafka u doktora”, „Zagadkowy słoń” oraz „Afrykańskie party” Mazowieckie Towarzystwo Kultury objęło patronatem promocyjnym jako inicjatywę oryginalną i zasługującą na upowszechnianie.
– Autor wierszy dla dzieci obrazowo, zabawnie i przekonywująco mówi o postępowaniu niezbędnym dla naszego zdrowia i o potrzebnym zaufaniu dla naszego doktora. Tak też Poradnia Dziecięca uzupełnia swoją podstawową działalność lekarską propozycją kulturalno-wychowawczą czytania książek w rodzinie już od najmłodszych lat. Jest to cenny przykład do naśladowania, zwłaszcza, że ilustracje, jak i zawarta w książce poezja, posiadają istotny walor artystyczny – zauważa Janusz Ostrowski, prezes zarządu MTK.
GU