Dłońmi i wyobraźnią
C. Kopik od ponad 40 lat poświęca się swojej pasji. Pierwsze jego rzeźby powstały w 1967 r., zaś w 1975 miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa. Owocem twórczości artysty są liczne prace i dziesiątki ekspozycji – zarówno w kraju, jak i poza granicami.
Na otwarty 31 lipca wernisaż składa się sześćdziesiąt prac. Warto zaznaczyć, że ekspozycja, powstała dzięki zaangażowaniu siostry artysty, jest niejako prezentem z okazji 60 urodzin rzeźbiarza. „Geneza”, bo taki tytuł nosi wystawa, jest swoistym powrotem do korzeni. – I nie chodzi tu o jej styl czy temat przewodni, ale o miejsce, gdzie została zorganizowana. W Garwolinie się urodziłem, tu spędziłem najpiękniejsze lata mojego życia, czyli dzieciństwo i młodość – tłumaczy C. Kopik.
Artysta, który czterdzieści lat temu wyjechał z Garwolina, teraz powrócił ze swoimi dziełami.
Z rzeźbą po raz pierwszy zetknął jako dziecko się w rodzinnym mieście. Zafascynowały go gipsowe figurki, które były nagrodami w odpustowej loterii. – W swojej twórczości operuję symbolami. „Geneza”, wystawiona w sali CSiK, odzwierciedla rzeźbę abstrakcyjną, przestrzenną. W ostatnim czasie dominującym kierunkiem mojej twórczości są kule – zawieszone w przestrzeni czy zmaterializowane – zauważa C. Kopik.
Zainteresowanych twórczością C. Kopika zapraszamy na wystawę. Galerię prac artysty można również podziwiać na stronie internetowej www.cezarykopik.pl.
3 PYTANIA
Cezary Kopik – rzeźbiarz
Jak można określić Pańską twórczość?
Jak typowy artysta rzeźbiarz tworzę w kamieniu, drewnie, betonie. W swoich instalacjach wykorzystuję szkło, metal i inne materiały. Nie trzymam się jednego, wymyślonego kierunku, ale komponuję i kompiluję różne style. Doskonałym tego przykładem jest cykl rzeźb „Zdeformowana sztuka ludowa”, która tylko na pozór przypomina charakterystyczny dla ludowości warsztat twórczy. W rzeczywistości opiera się na głębokim symbolu.
Jakie tematy dominują?
Moje przemyślenia dotykają różnych tematów. W twórczości odzwierciedlam zarówno kondycję ludzką, skomplikowane przeżycia i emocje człowieka („Upadek Ikara”), jak również nastroje polityczne, w tym szczególnie dążenia wolnościowe.
Która z rzeźb prezentowanych na wystawie zasługuje na szczególną uwagę zwiedzających?
W związku z ostatnimi, tragicznymi wydarzeniami, jakie dotknęły Polskę, powstała okazała praca o Katyniu i Smoleńsku. To dzieło stworzone na bazie niezwykłego, bo spłaszczonego korzenia drzewa, które rosło na jakimś betonowym podłożu. Pomyślałem, że odnaleźć tu można alegorię życia ziemskiego i tego poza naszym światem. Zachęcam więc do zwrócenia uwagi na tę pracę.
GU