Aktualności
Dłużej, ale taniej

Dłużej, ale taniej

Pociągi na trasie Lublin-Warszawa od 11 czerwca jadą objazdem - przez Łuków. Przy okazji tanieją bilety do Terespola i Białej Podlaskiej.

Jak zmieni się organizacja ruchu na tej trasie i okolicznych liniach? Z czym muszą liczyć się pasażerowie? Oto szczegóły.

Pociągi z Warszawy do Lublina pojadą przez Lubartów, Parczew, Radzyń Podlaski, Łuków, Siedlce i Mińsk Mazowiecki z postojami we wszystkich tych miejscowościach.

Mieszkańcy Lubartowa, Parczewa i Radzynia Podlaskiego zyskają bezpośrednie połączenie ze stolicą, a podróżni z Łukowa z Lublinem. Z Łukowa pojedzie w sumie aż dziesięć pociągów do stolicy. Trasę z Warszawy do Lublina obsłuży osiem par pociągów (w tym jedna para wyłącznie weekendowa). Najszybsze dojadą w dwie godziny i 48 min. To o 38 min dłużej niż teraz.

Dla mieszkańców Puław i Dęblina zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza. Autobusy dowiozą pasażerów do Łukowa, gdzie przesiądą się do pociągów z i w kierunku Warszawy. Podróżni z Nałęczowa skorzystają natomiast z autobusów kursujących do Lublina, gdzie czekać będą na nich składy do stolicy. Czas podróży na trasie Lublin – Warszawa wydłuży się o około 30 – 40 min.

Aby zrekompensować czas przejazdu, na czas modernizacji PKP Intercity obniża ceny biletów na całej trasie Warszawa – Lublin oraz na odcinkach pośrednich. – Rabat wyniesie od kilku do kilkudziesięciu procent, czyli nawet do 10 zł. Przykładowo za bilet z Warszawy do Lublina podróżni zapłacą 30,90 zł, a nie jak dotychczas blisko 40 zł. Zmianie ulegną również ceny biletów do Terespola i Białej Podlaskiej. Klienci za podróż do tych miast zapłacą odpowiednio 34,90 zł oraz 29,90 zł, czyli o ponad 11 zł i 10 zł mniej niż do tej pory – informuje Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP PLK.

Ze względu na prace prowadzone na odcinku Garwolin – Lublin kolej nie będzie kursowała tą trasą. Składy dojadą tylko do Garwolina. Zamiast pociągów Kolei Mazowieckich na odcinku Garwolin – Dęblin pojawią się autobusy. Podobnie będzie na trasie Dęblin – Lublin. Tam autobusy zastąpią część pociągów PR. Podróż między Lublinem a Dęblinem, w zależności od przewoźnika, wydłuży się od 30 do 45 min, a między Garwolinem a Dęblinem o ok. 80 minut.

MD