Region
Źródło: AE
Źródło: AE

Dni Konia Arabskiego

Podczas aukcji Pride of Poland 2009 w Janowie Podlaskim polscy hodowcy zarobili ponad 3 mln euro.

Najwyższą sumę 500 tys. euro za janowską siwą Pintę zapłacili perkusista The Rolling Stones Charlie Watts z małżonką. Chempionem Klaczy Starszych i zarazem najlepszym koniem pokazu została Emandoria ze stadniny Michałów.

Tradycyjnie już miłośnicy koni arabskich z Europy, USA, Brazylii, Australii oraz przedstawiciele szejków arabskich gościli w najstarszej w Polsce i jednej z najstarszych w Europie stadninie. Jak co roku nie zabrakło gwiazd i ludzi show-biznesu. Głównymi organizatorami imprezy były zarządzane przez Agencje Nieruchomości Rolnych stadniny w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Konie wystawiają też coraz liczniejsi hodowcy prywatni, m.in. Monika Luft czy Krzysztof Poszepczyński.

Aukcję poprzedził XXXI Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i konkursy o czempionaty w różnych klasach. Wspomnianej Emandorii przypadła nagroda Prezydenta RP oraz brązowa statuetka przedstawiająca księcia Józefa Poniatowskiego na Szumce, ufundowana przez Stowarzyszenie Hodowców Polskich Koni Arabskich „Korona”. Czempionką Polski Klaczy Młodszych została Wieża Róż z Michałowa, a Czempionem Polski Ogierów Młodszych – Albano z Janowa. Najwyższą ocenę i Czempionat Polskich Ogierów Starszych zdobył Esparto z Michałowa. Za Najlepszego Konia Wyścigowego Pokazu uznano Mambę z hodowli Agnieszki Wójtowicz. WAHO dla wybitnego przedstawiciela rasy polskiej przyznano 24-letniemu wałachowi Elekt urodzonemu w Janowie, a należącemu do Agnieszki Romszyckiej.

– Trzy czempionaty dla naszej stadniny to bardzo miłe zaskoczenie – cieszył się Jerzy Białobok, dyrektor stadniny koni w Michałowie. I dodał, że czas oraz uwaga poświęcone przygotowaniom koni i ich formie, po raz kolejny przyniosły rezultaty.

Na tegoroczną aukcję Pride of Poland (Duma Polski) wystawiono 39 koni arabskich – 36 klaczy oraz 3 ogiery. Oprócz nich do tzw. cichej sprzedaży trafiło 35 klaczy i 8 ogierów. Jednak najwięcej emocji wzbudziło wystawienie do sprzedaży niepoczętego jeszcze źrebaka. – Po raz pierwszy licytujemy prawo do pokrycia klaczy Pianissimy, obecnej czempionki świata, dobrowolnie wybranym ogierem – zaznaczyła Katarzyna Próchniewicz, rzecznik Dnia Konia Arabskiego. Licytację wygrał hodowca z Kalifornii. Zapłaci 175 tys. euro. Pianissima przebywa teraz w stajni Gary’ego Galluna w USA i dlatego podczas aukcji pokazano ją jedynie na telebimie.

Podczas tegorocznej aukcji nie udało się pobić rekordu. W ubiegłym roku 1 mln 125 tys. euro zapłacono za Kwesturę, 13-letnią kasztankę pochodzącą ze stadniny w Michałowie. Czteroletnia Pinta została sprzedana za 500 tys. euro. – Za taką sumę nie kupuje się konia pod wpływem emocji. Pani Watts odwiedziła Janów kilka tygodni wcześniej. Zrobili z mężem wstępne rozeznanie. Pieta osiągnęła tak świetną cenę, bo to elegancka i urodziwa klacz, która może wygrywać najbardziej prestiżowe pokazy świata – podkreślił prezes stadniny Marek Trela.

Ceny innych klaczy też mogły przyprawić o zawrót głowy. Fallanda ze stadniny w Michałowie została zakupiona za 480 tys. euro. Trzecie miejsce zajęła janowska Preira, za którą zapłacono 230 tys. euro. W trakcie cichej sprzedaży, która odbyła się po głównej aukcji, zarobiono prawie 130,5 tys. euro. Najwięcej koni sprzedano na Bliski Wschód.

Pokaz i aukcja koni w Janowie to jedna z najbardziej prestiżowych tego typu imprez na świecie. Gala stanowiła też wielkie przedsięwzięcie promocyjno-handlowe. Obok stoisk z artykułami oferowanymi amatorom jeździectwa można było zachwycać się dziełami artystów zakochanych w tematyce końskiej.

Tadeusz Nieścioruk