Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Dni ze św. Michałem Archaniołem

Od 25 do 30 września będą trwały Dni Patrona Białej Podlaskiej św. Michała Archanioła. W programie obchodów znalazły się elementy religijne, kulturalne i rozrywkowe. Atrakcji na pewno nie zabraknie.

W niedzielę przewidziano rajd rowerowy z okazji Światowego Dnia Turystyki i otwarte zawody latawców o puchar prezydenta miasta. Wieczorem o 19.00 rozpocznie się procesja inaugurująca uroczystości religijne. Wierni przejdą z kościoła św. Anny do kościoła św. Michała Archanioła. Wspólne spotkanie zakończy Apel Jasnogórski.

Ku czci Patrona

W poniedziałek w Parku Radziwiłłowskim odbędzie się happening „Strachy polne – słońce, burza, deszcz”. W czwartek o 9.00 bialczanie zaproszeni są do kościoła św. Michała Archanioła na spotkanie z Mariuszem Drapikowskim, artystą rzeźbiarzem i twórcą figury patrona miasta, która pojawi się przy świątyni na ul. Pokoju 14. Godzinę później celebrowana będzie uroczysta Msza św. Eucharystię odprawi ks. bp. Antoni Dydycz, ordynariusz diecezji drohiczyńskiej. Po Liturgii nastąpi poświęcenie figury patrona miasta. W południe odbędzie się uroczysta sesja rady miasta, podczas której wykład na temat obecności św. Jozafata Kuncewicza we współczesnej hagiografii polskiej wygłosi prof. dr hab. Bernadetta Puchalska – Dąbrowska.

Muzycznie i ze smakiem

Dni Patrona Miasta wiążą się z Jarmarkiem Michałowym. Na placu Wolności zaplanowano kiermasz sztuki ludowej i produktów regionalnych. W centrum zaprezentują się także pracownie zdobnictwa ludowego, kulinariów regionalnych, koronkarstwa i tkactwa, które działają przy GOK w Białej Podlaskiej. Swoje stoisko będą mieli również kolekcjonerzy staroci, osoby zajmujące się tworzeniem  papierowej wikliny i Fotoklub Bialski.

Podczas obchodów zorganizowane będą także biegi sztafetowe dookoła placu Wolności, prezentacje w wykonaniu dzieci z bialskich przedszkoli i turniej szachowy dla młodzieży. Na scenie zaprezentują się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy”, „Chwilka” i „Brevis”.

W piątek o 18.00 w siedzibie MOK przy ul. Warszawskiej 12 zostanie otwarta jubileuszowa wystawa fotografii, wykonanych przez członków Fotoklubu Bialskiego. Grupa działa już od 20 lat i skupia pasjonatów fotografowania. Do klubu należą zarówno amatorzy, jak również zawodowi fotograficy. Razem wyjeżdżają na plenery i warsztaty, cyklicznie organizują też wystawy swoich prac. Uwiecznianie rzeczywistości jest dla nich wielką przyjemnością. Fotografie w ich wykonaniu poruszają, wzbudzają uśmiech i dają do myślenia. Jubileusz fotoklubu jest dla nich wielkim świętem i kolejną okazją do pokazania swojej twórczości.

Jubileuszowa wystawa będzie ostatnim punktem obchodów tegorocznych Dni Patrona Miasta.

Agnieszka Wawryniuk