Diecezja
Źródło:
Źródło:

Do tańca i do różańca

Podczas ferii wiele dzieci siedzi w domach przy telewizorze, komputerze i nudząc się, zabija w ten sposób czas. Ale nie w Radzyniu Podlaskim!

W dniach 21 – 26 stycznia młodzież z Ruchu „Światło – Życie” zorganizowała „Ferie z Bogiem”. W świetlicy św. Brata Alberta gromadziło się codziennie do 100 osób. Chłopcy i dziewczęta sprawdzali swą zręczność w kierowaniu samochodem na symulatorze. Rozegrany też został turniej piłki nożnej. Każdy z uczestników mógł wykazać się sokolim okiem i pewną ręką w rzucie do tarczy. Przy stole pingpongowym można było się sprawdzić w roli tenisisty.

Miła atmosfera towarzyszyła nam także przy zabawach i zawodach drużynowych. Wiele gier rozwinęło w dzieciach odpowiedzialność za wspólnotę – drużynę – i pozwoliło otworzyć się na innych przez zdrową rywalizację.

Nie zabrakło także spotkań, które poszerzały zdolności i horyzonty wiedzy. Gra w szachy stała się dla wielu szansą pokochania logicznego i szybkiego myślenia. Dzieci mogły zgłębiać jej tajniki dzięki życzliwości Krzysztofa Karpińskiego.

W naszych spotkaniach nie obyło się bez wycieczek. Dzięki zaangażowaniu Radzyńskiego Ośrodka Kultury w Radzyniu Podlaskim dzieci mogły uczestniczyć w przedstawieniu pt. „Kubuś Puchatek. Ciekawym doświadczeniem było niewątpliwie zetknięcie się z pracą drukarską. Dzięki życzliwości pracowników Drukarni Galena uczestnicy ferii mogli zobaczyć z bliska jak powstają książki, czasopisma, czy różne druki, z których korzystają każdego dnia. Za upominki, które dzieci otrzymały przy okazji wizyty chcemy serdecznie podziękować panu Wiesławowi Lenarczykowi.

Głęboko w sercu każdego uczestnika pozostanie chwila zadumy i solidarności, którą przeżywała cała Polska. Był to też odpowiedni czas na pogłębienie wiary i zaangażowania się w dzieło apostolstwa, które przybliżył nam Kazimierz Blicharz – moderator parafialnego Koła Żywego Różańca. Zaciekawienie projekcją filmu pt. „Podwórkowe Koła Żywego Różańca” i wspólne pochylenie się nad dziełem apostolatu ukazały możliwość podjęcia się tej misji już w najmłodszym wieku.

Na zakończenie zostało przed dziećmi postawione jeszcze jedno zadanie. W sobotni wieczór uczestnicy ferii mieli zaprezentować się w niecodziennych strojach. I tak oto rozpoczął się BAL PRZEBIERAŃCÓW. Sala św. Brata Alberta zamieniła się w bajkowy świat, w którym dzieci czują się najlepiej. Mogliśmy się spotkać z Żółwiami Ninja, cyganeczkami, Królową Nocy, Babą Jagą i wieloma innymi postaciami z bajek i filmów.

Na zakończenie wszyscy zostali obdarowywani niespodziankami. Ci, którzy zwyciężyli w rozgrywanych przez cały tydzień zawodach z rąk ks. proboszcza Henryka Hołoweńki otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, a najpiękniejsze stroje zostały ocenione i nagrodzone przez przybyłych rodziców. Więcej wrażeń i zdjęć z ferii znaleźć można na stronie www.oaza.bighost.pl w zakładce wspomnienia. 

Składamy serdeczne i staropolskie Bóg zapłać na ręce ks. Prałata Henryka Hołoweńki – proboszcza parafii MBNP w Radzyniu Podlaskim wszystkim uczestnikom za obecność i całej wspólnocie animatorów ruchu Światło – Życie za zaangażowanie. Obyśmy się znów mogli spotkać za rok.

ks. Jacek Guz