Sport
Do UEFA

Do UEFA

Ministerstwo Sportu, PZPN i Spółka PL 2012 dokonały wyboru 44 miejscowości, które są rekomendowane do Europejskiej Federacji Piłkarskiej jako miejsca pobytowe dla reprezentacji uczestniczących w mistrzostwach Europy 2012.

Wśród tego grona znalazły się też Siedlce. Przypominajmy, że ramach projektu Centrum Sportowego , która ma stanowić miejsce pobytowe, ma powstać stadion piłkarski na 8 tys. miejsc, zadaszony, oświetlony z podgrzewaną płyta boiska i zapleczem socjalnym. Oprócz stadionu zostaną wybudowane też 4 boiska treningowe w tym 2 sztuczne także oświetlone.

Przed Siedlcami stoi szansa by znaleźć się w gronie 16 ośrodków pobytowych, które UEFA będzie rekomendować uczestnikom mistrzostw w 2012 r. w naszym kraju.

Na razie teren, na którym zlokalizowany będzie ośrodek, jest niemal dziewiczy. Jednak, jak zapewniają władze miasta, czynione są wszelkie przygotowania projektowe i dokumentacyjne, by już niedługo na siedleckich Błoniach zaczęło się coś dziać. Jak zapewnia prezydent Wojciech Kudelski, już niedługo zostanie rozpisany przetarg na budowę boisk treningowych i jeszcze w tym roku powinny się rozpocząć prace budowlane. Stadion byłby budowany w dalszym etapie. Sprawa otwartą pozostaje budowa hotelu, w którym zamieszka ewentualnie dana reprezentacja. Jest koncepcja, by nie budować na terenie ośrodku 4-gwiazdkowego hotelu (bo taki jest wymóg), a zlokalizować ekipę uczestniczącą w Euro w hotelu zlokalizowanym na terenie miasta. Taką opcje podpowiadali też przedstawiciele komisji, która wizytowała Siedlce w związku z budową ośrodka pobytowego 4 czerwca. Wątpliwe jednak, by taka koncepcja podobała się potencjalnej reprezentacji. Z praktycznego punktu bowiem patrząc: kto będzie chciał mieszkać w hotelu w mieście, mieć wokół siebie kibiców i dziennikarzy i dojeżdżać 2 razy na treningi na stadion? Zespół, który chce się dobrze przygotować, musi mieć spokój i komfort, więc ośrodek pobytowy winien znajdować się poza miastem – najlepiej wśród zieleni, co sugeruje zresztą UEFA.

Znalezienie się na liście skierowanej do UEFA powoduje, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy w Siedlcach zapewne pojawi się komisja z Europejskiej Federacji Piłkarskiej, która będzie wizytować stan przygotowań Siedlec do budowy ośrodka. Dobrze by było więc, by oprócz planów przedstawiciele wizytującego gremium zobaczyli postęp konkretnych prac budowlanych związanych z budową centrum pobytowego. Przed władzami miasta zatem duże wyzwanie – muszą bowiem zrobić wszystko, by Siedlce nie wyeliminowały się same, nie przygotowując na czas konkretnych przedsięwzięć.

Andrzej Materski