Rozmaitości
Źródło: GU
Źródło: GU

Dobre czy złe odliczanie?

Jaka jest metoda na to, by auta ruszały szybciej na skrzyżowaniach, a gdy pali się „zielone”, mogło przejechać więcej pojazdów? Licznik, bo o nim mowa, testowany jest już w wielu miastach kraju.

Z pewnością każdemu z kierowców zdarzyło się narzekać na innych prowadzących auta, którzy swoją jazdą spowalniają ruch, szczególnie na skrzyżowaniach. Powoli ruszający na światłach znacząco wstrzymują bowiem płynną jazdę w mieście. Jaki może być na to sposób? W Siedlcach zdecydowano, by na zbiegu ulic Partyzantów, Zbrojnej i Chełmońskiego zamontować na sygnalizatorze liczniki odmierzające czas do zmiany świateł. Jak informował Wojciech Cylwik, naczelnik wydziału dróg w Siedlcach, postulat ustawienia takich zegarów wielokrotnie pojawiał się na sesjach rady miasta.

Liczniki poprawią płynność

Na razie zamontowano tylko jedno takie usprawnienie (koszt tej inwestycji to ok. 17 tys. zł). Jednak według zapewnień, zmiana jest monitorowana, a jeśli spowoduje zwiększenie płynności ruchu, miasto zdecyduje się na montowanie urządzeń w kolejnych punktach. Warto zaznaczyć, że instalowanie liczników możliwe jest tylko na skrzyżowaniach ze stałą sygnalizacją czasową.

Zegary na sygnalizatorach mają swoich zwolenników i przeciwników. Sceptycznie do pomysłu nastawieni są niektórzy kierowcy. – Niestety, takie odliczanie będzie kusiło użytkowników dróg do mocnego przyciśnięcia pedału gazu w ostatniej chwili – mówi pan Zenon. Do tego grona włączają się również niektórzy instruktorzy jazdy, twierdząc, że początkującego kierowcę wszystko może rozpraszać. – Przyszły kierowca i tak w stresie obserwuje sygnalizację, żeby ruszyć i nie narazić się poprzez zgaśnięcie silnika na „obtrąbienie” przez innych, a do tego będzie musiał jeszcze patrzeć na licznik czasu – podkreślają trenerzy.

Nie brakuje jednak osób, które rozwiązanie chwalą. – Wcześniej człowiek w ostatniej chwili musiał hamować, a teraz wiem, ile potrzeba czasu na przejazd – mówi pan Włodzimierz, mieszkaniec Siedlec, który codziennie w drodze do pracy przejeżdża przez skrzyżowanie z nowym urządzeniem. – To rozwiązanie może znacznie poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniach i usprawnić ruch samochodów na ulicach – twierdzi radny Paweł Narojek. Według wstępnych wyliczeń, przepustowość na krzyżówce od momentu zamontowania licznika, zwiększyła się o 25%.

Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta. Przy standardowym sygnalizatorze montowany jest dodatkowo duży i czytelny stoper, który odlicza sekundy do zmiany świateł. Taki rodzaj sygnalizacji ma przede wszystkim usprawnić przejazd przez skrzyżowanie i zwiększyć bezpieczeństwo w ruchu.

Parkometry

Przypominamy, że od 1 stycznia 2013 r. w mieście zaczną obowiązywać opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania, którą wyznaczono wokół Skweru Niepodległości. Już pod koniec listopada ustawiono trzy żółto-niebieskie maszyny, które będą przyjmować tylko bilon (od 10 gr do 5 zł) i nie wydadzą reszty, ale za to parkometry obliczą czas parkowania proporcjonalnie do wysokości wniesionej opłaty. Za pozostawienie samochodu w strefie ulic Piłsudskiego, Kochanowskiego, Pułaskiego i Skwerze Niepodległości, za pół godziny postoju, zapłacimy 1 zł, pierwsza godzina będzie kosztować 2 zł, druga – 2,40 zł, trzecia – 2,80 zł, a każda kolejna – 2 zł. Pozostawiając swój pojazd w danym miejscy na cały dzień, trzeba liczyć z wydatkiem w wysokości 17,20 zł. Kara za brak biletu wynosi 50 zł.

Strefa przewiduje 60 płatnych miejsc parkingowych, a opłaty obowiązują tylko w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-17.00.

Osoby zatrudnione w obrębie strefy płatnego parkowania mogą wykupić abonament parkingowy, który kosztuje 100 zł. Za postój nie zapłacą niepełnosprawni posiadający karty parkingowe, ale muszą pozostawić swój pojazd tylko w wyznaczonych do tego celu miejscach.

Akcja: zima

Od 3 grudnia w mieście oficjalnie ruszyła również zimowa akcja utrzymania dróg. Jednak wraz z pierwszym dniem miesiąca uruchomiono stały telefon dyżurnego akcji zimowej. Jak informuje miejski wydział dróg, wszelkie zgłoszenia dotyczące zimowego utrzymania dróg należy zgłaszać pod numerami: 531-887-732 lub (25) 632-46-26 – to numery do dyżurnego akcji zimowej, aktywne przez całą dobę. Zgłoszenia przyjmuje również wydział dróg – czynny od poniedziałku do piątku, w godz. 7.45 – 15.45, pod nr. tel. (25) 633-14-96 w. 25.

GU