
Dobry start
Do takiego rozwiązania namawiają specjaliści, wskazując na konieczność rozsądnego działania, jeśli chodzi o stosowanie ewentualnych nawozów czy odżywek. Informacja, jaką otrzymamy po profesjonalnej analizie, przyda się nie tylko rolnikom i sadownikom, ale także działkowcom oraz osobom posiadającym przydomowy ogródek. To także możliwość sprawdzenia, czy ziemia, którą chcemy kupić np. pod ogródek, nie jest zanieczyszczona metalami ciężkimi.
Najlepsza wiosna
Choć analizy gleby najlepiej wykonywać jesienią lub wczesną wiosną, tak naprawdę każdy czas jest odpowiedni. Wiedza pozyskana w pierwszym lub drugim kwartale roku pozwoli na podjęcie działań jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego lub na jego początku – dzięki temu można zapewnić roślinie dobry start.
– Jeżeli ktoś uprawia warzywa czy nawet tylko rośliny ozdobne, powinien wiedzieć, jaka jest zawartość poszczególnych pierwiastków, zarówno makro-, jak i mikroelementów w glebie – tłumaczy prof. Marek Gugała z Instytutu Rolnictwa i Ogrodnictwa Uniwersytetu w Siedlcach, który sam jest rolnikiem. ...
JAG