Region
Źródło: M
Źródło: M

Docelowo mniej asfaltu

Po kolejnych etapach prac w parku będzie mniej asfaltu w porównaniu do stanu sprzed renowacji - uspokaja urząd miasta Siedlce, odpierając zarzuty ekologów.

Przypomnijmy: planowane prace wzbudziły niepokój wśród przedstawicieli Polskiego Klubu Ekologicznego „Podlasie” w Siedlcach. Podczas zorganizowanego w połowie lipca spotkania wyrażano obawy, że budowa alejki może doprowadzić do naruszenia systemu korzeniowego pomnika przyrody - grabu Jacek, a w efekcie do jego zawalenia. Dyskusyjna, zdaniem ekologów, jest również konieczność wycinki drzew kolidujących z inwestycją: najpierw czterech, a docelowo ponad 120 sztuk. Zastanawiano się także, dlaczego zmieniono rodzaj nawierzchni ścieżki: z szutrowej na asfaltową, co koliduje z zabytkowym charakterem parku. Magistrat uspokaja, że budowana alejka - która połączy się z już istniejącą, tworząc pierścień otaczający cały park - będzie jedyną z zaplanowanych o nawierzchni asfaltowej. - W projekcie rewaloryzacji przewidziane są również alejki wewnątrz parku zaprojektowane jako szutrowe, z kostki granitowej oraz piaskowe. W praktyce wygląda to tak, że usuwany jest asfalt z obecnie istniejących alejek w parku, a nie dodawany. Tym samym bilans nawierzchni asfaltowych znacząco się zmniejszy w porównaniu do stanu sprzed rewaloryzacji - zaznacza urząd miasta.

Jednocześnie podkreśla, że prace prowadzone są w oparciu o niezbędną dokumentację, która wymagana jest przy każdej budowie – łącznie z decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która wydała zgodę na prowadzenie prac w parku od połowy lipca do końca roku.

W związku z budową kolejnego etapu ścieżki wycięto cztery drzewa: dwie lipy oraz dwa jesiony. W całym projekcie przewidziano do usunięcia 128 drzew. – Wiąże się to głównie z budową ogrodzenia wzdłuż ul. Prusa oraz zagospodarowaniem terenu przy altanie, w tzw. ogrodzie geometrycznym, gdzie zaplanowane jest także nasadzenie kilkuset sztuk roślin okrywowych. Trudno teraz przewidzieć, jak realizacja robót w parku będzie wyglądała w przyszłości, czy obecny projekt nie będzie zmieniany i kiedy będzie realizowany. Zatem alarmowanie mieszkańców miasta informacją o wycince ponad 120 drzew jest daleko przedwczesne – uspokaja magistrat, dodając, że w całym parku jest ok. 2-2,5 tys. drzew. W tym roku, w ramach prac pielęgnacyjnych, do wycinki przeznaczono jeszcze kilka drzew, które ze względu na swój stan fitosanitarny zagrażają bezpieczeństwu ludzi przebywających w pobliżu.

 

Będą nowe nasadzenia i oświetlenie

Urząd miasta odnosi się także do obaw związanych z wpływem prac na kondycję zabytkowego grabu Jacek. – Otrzymujemy pytania, czy podczas prac nie ucierpi. Pragniemy uspokoić, że nam także zależy na tym, aby to 200-letnie drzewo nie zostało uszkodzone. Dlatego też budowana alejka zostanie maksymalnie oddalona od drzewa Jacek w stronę ogrodzenia i wyniesiona w górę, aby nie naruszyć systemu korzeniowego. Wykonawca został zobowiązany do ręcznego prowadzenia prac w tym rejonie – podkreśla magistrat.

Pierwszy etap rewitalizacji parku, który polegał na położeniu w parku asfaltowej alejki od wejścia do parku przy pałacu Ogińskich, wzdłuż ul. Konarskiego i Prusa, aż do ul. Wiszniewskiego, zakończył się jesienią ubiegłego roku. Kilkanaście dni temu w ramach budżetu obywatelskiego rozpoczął się remont drugiego odcinka ścieżki o szerokości ok. 3 m i długości 540 m. Alejka będzie biegła od bramy przy dziedzińcu Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, wzdłuż ogrodzenia szpitala miejskiego i szklarni UPH, aż do wejścia od ul. Wiszniewskiego. Docelowo obie ścieżki utworzą pierścień otaczający cały park. Budowana alejka, tak jak już gotowy odcinek, zostanie podzielona na część dla pieszych oraz rowerzystów.

Siedlecki samorząd przeznaczy także 400 tys. zł na tegoroczne nasadzenia bylin, z czego 200 tys. zł to otrzymana na ten cel dotacja z budżetu samorządu województwa mazowieckiego. Wykonanie zaplanowano na jesień tego roku. Także w tym roku w ramach budżetu partycypacyjnego zostanie wymienione i uzupełnione oświetlenie wzdłuż zbudowanej alejki tzw. pierścienia, by podnieść komfort i bezpieczeństwo osób przebywających w parku, zwłaszcza po zmroku.

HAH