Historia
Źródło: Arch
Źródło: Arch

Docenić dar wolności

Konferencja w Starych Kobiałkach stanowiła zwieńczenie szeroko zakrojonej akcji ph. „Drogi do niepodległości - historia walki i niepodległości w gminie Stoczek Łukowski”.

Tematy referowane przez zaproszonych prelegentów koncentrowały się wokół wydarzeń związanych z walką o niepodległość Rzeczpospolitej rozgrywających się na terenie gminy Stoczek Łukowski, a także z osób zaangażowanych w działalność niepodległościową, związanych z tymi terenami. Hanna Stosio, prezes Towarzystwa Przyjaciół Stoczka, przypomniała wszystkie wydarzenia z terenu miasta i gminy Stoczek od powstania listopadowego, ze słynną bitwą pod Stoczkiem, przez powstanie styczniowe, działalność ks. Stanisława Brzóski i zaangażowanie mieszkańców miasta i gminy w opór przeciw zaborcy, po zaangażowanie nauczycieli lokalnych szkół w obronę polskości i wydarzenia 1818 r. oraz późniejszą walkę o granice II Rzeczpospolitej. Ewa Ziemińska przedstawiła sylwetkę Wiktora Kaczora, jego zaangażowanie w walkę obronną 1939 r., działalność konspiracyjną i wywiadowczą w ramach Armii Krajowej, za co przyszło mu zapłacić najwyższą cenę.

S. Hiacynta Augustynowicz ze Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus przybliżyła działalność sługi Bożego bp. Adolfa Piotra Szelążka na rzecz niepodległej Polski – biskupa diecezji łuckiej urodzonego w Stoczku Łukowskim. Opowiedziała o jego zaangażowaniu w obronę Kościoła katolickiego podczas zaborów, pracy na rzecz II Rzeczpospolitej, a następnie obrony diecezjan przed depresjami władz komunistycznych. Działalność ta doprowadziła do aresztowania i oskarżania bp. Szelążka o szpiegostwo, a następnie deportowania z diecezji łuckiej w granice Polski.

 

Wokół patriotyzmu

W konferencji, która odbyła się 22 listopada w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej, wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych i placówek oświatowych z terenu miasta i gminy Stoczek Łukowski, młodzież szkolna oraz przedstawiciele lokalnej społeczności i organizacji społecznych. Szczególnymi gośćmi były siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus z Podkowy Leśnej oraz księża z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku: proboszcz ks. kan. Stanisław Bieńko oraz ks. prałat Józef Huszaluk. Wystąpienia prelegentów przeplatane były inscenizacjami i koncertami. Konferencje rozpoczęła plenerowa inscenizacja historyczna – pokaz artyleryjski z okresu powstania listopadowego. Uczestnicy mieli okazje wysłuchać programu artystycznego. Lokalny zespół śpiewaczy Kobierzec wykonał koncert pieśni patriotycznych, a młodzież z grupy instrumentalno-wokalnej działającej przy Gminnej Bibliotece Publicznej przygotowała inscenizację słowno-muzyczną nawiązującą do tematyki konferencji.

Na zakończenie spotkania Sylwia Romańska-Węzik, prezes zarządu Lokalnej Grupy Działania „Razem ku lepszej przyszłości”, przedstawiła przykłady promocji dziedzictwa historycznego i kulturowego ziemi łukowskiej realizowane we współpracy z lokalnymi samorządami i organizacjami społecznymi. Podsumowaniem konferencji będzie publikacja, w której znajdą się materiały opracowane przez prelegentów.

LA