Dodają odwagi pisarzom amatorom
Konkurs od lat organizowany jest dla upamiętnienia urodzonej w Turowie Ireny Golec, patriotki i działaczki kulturalno-społecznej, wybitnej postaci ziemi radzyńskiej i Lubelszczyzny. - Pozostaje symbolem osoby walczącej o dobry poziom edukacji, rozwój i dzieci - mówi Bożena Adamowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kąkolewnicy. Piotr Szkurłatowicz, nauczyciel miejscowego Zespołu Oświatowego, pamięta, wciąż pamięta opowieści I. Golec. - Mówiła o tajnym nauczaniu, działalności w ruchu oporu i głębokiej wierze, której nie wyrzekła się nawet, gdy w czasach powojennych można było przez nią stracić pracę - wspomina.
Celem konkurs ,,Czerwona Róża dla Niej” jest inspirowanie twórców i stwarzanie im możliwości prezentacji dorobku poetyckiego oraz integracja środowisk literackich. – Chcemy, by każdy mógł wziąć w nim udział, stąd cztery kategorie wiekowe. Nieistotne czy uczestnik jeszcze uczy się w szkole, pracuje, jest na emeryturze – podkreśla B. Adamowicz.
Konkurs powstał z myślą o amatorach, którym brakuje odwagi, by wziąć udział w poważniejszych rywalizacjach literackich. Jedną z pomysłodawczyń wydarzenia jest poetka, autorka utworów o tematyce ludowej Janina Karasiuk, która niegdyś sama próbowała sił w konkursie, a dziś zasiada w zaszczytnym gronie jury.
– Jako GOK wspieramy tego typu inicjatywy. Dodajemy odwagi pisarzom amatorom, którzy często tworzą naprawdę rewelacyjne teksty. Są to rolnicy, elektrycy czy nauczyciele, których łączą wspólna pasja, dobre pomysły oraz inspiracje – dodaje B. Adamowicz.
Dać impuls
Komisja konkursowa w składzie: Urszula Gierszon, Elżbieta Kancik i Zofia Goławska wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Są to: Antonina Głowniak i Maja Ziarek (I kategoria), Ewelina Matejko i Patryk Dobrowolski (II kategoria), Dominika Adamowicz i Zyta Toczyńska (III kategoria), Agnieszka Maj, Agata Kokot-Nowak i Emil Struczyk (IV kategoria).
Podsumowaniem tegorocznej edycji będzie publikacja konkursowa. Zostaną w niej wymienieni wszyscy laureaci oraz osoby, które wzięły udział w rywalizacji. – Chcemy w ten sposób dać impuls do dalszego działania także tym, którym nie udało się stanąć na podium – wyjaśnia B. Adamowicz.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Tadeusz Sławecki, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Magdalena Frydrychowska