Opinie
Źródło: FOTOLIA
Źródło: FOTOLIA

Dodawać życia do lat

Współcześni seniorzy biorą sobie do serca hasło: wiek to nie powód, by się zestarzeć. Wciąż pracują, rozwijają swoje pasje, uczą się nowych rzeczy, poznają ludzi. Naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób starszych wychodzą uniwersytety trzeciego wieku. Funkcjonują one również w naszym regionie. Oprócz wiedzy dają swoim słuchaczom szansę na spełnienia marzeń, których nie zrealizowali wcześniej.

Prof. Halina Szwarc, założycielka pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Polsce, przed wieloma laty napisała: „Ludzie starsi mają szczególnie ważną rolę do spełnienia. Nabyta przez nich wiedza, w połączeniu z doświadczeniem zgromadzonym w ciągu wielu lat życia, tworzy wartości bardzo cenne dla społeczeństwa, a im samym powinna dawać poczucie satysfakcji”. Tworząc placówkę na warszawskim Marymoncie w 1975 r., założyła, że jej celem ma być aktywizacja intelektualna i fizyczna osób starszych. W 1989 r. w Polsce było już 9 UTW, obecnie jest ich 450, gdzie kształci się ponad 130 tys. słuchaczy. UTW to fenomen XXI w. –  komentują specjaliści. W naszym regionie uniwersytety dla seniorów działają m.in. w Siedlcach, Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim, Międzyrzecu Podlaskim, Włodawie, Sokołowie Podlaskim. Oferują swoim studentom wiedzę, pozwalają odkurzyć dziecięce marzenia o nauce włoskiego czy kubańskiej salsy, ale przede wszystkim są lekiem na samotność.

Gnuśność to grzech!

Studenci UTW w niczym nie przypominają typowych emerytów narzekających na bóle w krzyżu, kiepski wzrok i samotność Są żywiołowi, energiczni i kreatywni. Bije od nich optymizm i chęć życia. Pani Jadwiga, słuchaczka UTW w Siedlcach, podkreśla, że środowisko uniwersyteckie tworzą ludzie o podobnych zainteresowaniach, którzy nie myślą tylko o chorobach, bólach i bezduszności dzieci i wnuków. – Najbardziej lubię warsztaty psychologiczne i komputerowe, a także basen i kubańskie tańce – wylicza na jednym wdechu.

Zanim odeszła na emeryturę, byłą urzędniczką. ...

Jolanta Krasnowska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł