Kultura
Źródło: WE
Źródło: WE

Dokąd zmierzasz?

Gościem spotkania zorganizowanego 3 czerwca w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Łukowie była Małgorzata Kupiszewska, autorka albumu „Dokąd zmierzasz”.

Uczestnicy wieczoru autorskiego wysłuchali miniatur - historii ludzi „nanizanych na sznurek”, tworzących naszyjnik z ludzkich postaci. M. Kupiszewska, w przeszłości nauczycielka, dziś restauratorka, dziennikarka i pisarka, zaprezentowała zebranym efekt swojej pracy - wotum wdzięczności za dar kanonizacji Jana Pawła II.

– Byłam lokomotywą, która przygotowała album, i glinianym naczyniem, które napisało miniatury – wyznała. – W albumie znajdziemy słowa o miłości. Reprodukcje, które go zdobią, są autorstwa pięciu światowej sławy artystów: Franciszka Maśluszczaka, prof. Stanisława Rodzińskiego, prof. Wojciecha Sadleja, Tomasza Sadleja, jego syna, i Agaty Padoł Ciechanowskiej. Ich prace zdobią wnętrza kościołów m.in. w Warszawie, Częstochowie i Krakowie. Przynosząc swoje prace, prof. W. Sadlej powiedział, że to jego droga krzyża, a ja mam napisać swoją, by powstała nasza – wspomina.

Taki będzie naród

M. Kupiszewska znana jest jako autorka książki pt. „Półtorej minuty. Półtorej sekundy”. Pytana o powołanie i pasje odpowiada: – Swoje życie poświęciłam młodzieży, którą kocham.

Pamiętam słowa mówiące, że taki będzie nasz naród, jakie młodzieży chowanie. Książki, które piszę, powstają z nadzieją, że młodzi kiedyś po nie sięgną – uściśla.

Wkrótce ukaże się „Świt” autorstwa M. Kupiszewskiej z ilustracjami jej wnuka – historia smoka Dragona i jego synka Dragonika.

Wciąż ma marzenia

Mnogość pasji i zainteresowań autorki mogłaby wskazywać, że jest ona człowiekiem spełnionym. Tymczasem – jak podkreśla – wciąż ma marzenia. – W internetowym plebiscycie 10 tys. osób głosowało za tym, by album „Dokąd zmierzasz” nazwać najlepszą książką katolicką – zdradza. – Minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał mi odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polski. Jeśli ma się marzenia, ma się też sukcesy – podsumowuje.

Wioletta Ekielska