Diecezja
Źródło: WE
Źródło: WE

Dom „Moria” już działa

Budynek po zamkniętym przed rokiem Katolickim Liceum Ogólnokształcącym, które funkcjonowało przy parafii pw. NMP Matki Kościoła, do niedawna świecił pustkami. Dzisiaj zaczyna tętnić w nim życie.

30 kwietnia biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski przekazał obiekt Katolickiemu Stowarzyszeniu „Moria”, które powołano w celu lepszego wypełniania zadań Ruchu Światło-Życie w diecezji siedleckiej. Od tamtej pory w budynku trwają prace remontowe.

– W tym miejscu powstanie centrum, które – w myśl sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego – będzie narzędziem dla pielęgnowania charyzmatu oraz inspirowania i wspomagania procesu jego realizowania w Kościele, jego służby w Kościele lokalnym – mówi ks. Marek Andrzejuk, diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie, tłumacząc, że w przyszłości dom ma stać się miejscem, gdzie organizowane będą warsztaty, rekolekcje, konferencje. Łukowskie centrum czynne będzie przez cały rok.

Mimo że budynek wymaga nieustannej pracy i wielu nakładów finansowych, przeżywanie Kościoła w tym miejscu już się rozpoczęło. – Odprawiamy tu Eucharystię, która łączy dzieci, młodzież i dorosłych. Ks. F. Blachnicki podkreślał, że centra nie są skupione wyłącznie na życiu duchowym. Ważne są też troska o miejsce i praca fizyczna, która rozwija człowieka – tłumaczy moderator, wskazując przygotowane już na przyjmowanie gości łóżka piętrowe i nowe okna. – Ludzie spotykają się tutaj, by się modlić, wspólnie przeżywać Kościół i nieść świadectwo do swoich środowisk, ale także, aby pracować na rzecz centrum, poznawać się – dodaje ks. Marek, podkreślając, że podczas niedawnej Oazy Modlitwy przez dom przewinęło się ok. 120 osób.

Uroczyste otwarcie placówki zaplanowano na powakacyjny dzień wspólnoty, który odbędzie się w drugą sobotę września. Nam pozostaje życzyć, by miejsce to stało się centrum formacji wielu pokoleń.

Wioletta Ekielska