Kultura
J. KURZAWA
J. KURZAWA

Doświetlić słowem

Miłość to jeden z motywów mojej twórczości, piszę także o upływającym czasie, przyrodzie i sacrum. Lubię też słuchać tekstów literackich innych twórców. Jestem smakoszem poezji - mówi Urszula Tom.

„W pasji tworzenia - kadrowania codzienności - odnajduję sens bycia tu i teraz” - to motto przyświecające jednej z poetek z naszego regionu. Przypadający 21 marca Światowy Dzień Poezji jest okazją do podpytania twórców o ich inspiracje i przewodnie motywy wierszy. „Moje wiersze nieuczone/ rymy zwykłe, proste, jasne./ One płyną prosto z serca/ i są tylko moje - własne./ Piękna jest zabawa słowem, nasza mowa tak bogata” - pisała w jednym ze swoich utworów poetyckich Helena Maczewska, poetka z Parczewa. Obdarzona optymizmem stara się przekazywać radość innym - zarówno najmłodszym, goszcząc w szkołach, jak i seniorom w ramach swojej działalności społecznej. Teksty poetyckie zaczęła tworzyć w latach 70, ale pierwszy tomik „W kalejdoskopie życia” wydała dopiero kilka lat temu.

– Pisanie pozwala mi na wyrażanie siebie – zaznacza. W wierszach opisuje różne momenty towarzyszące człowiekowi w trakcie roku kalendarzowego, przedstawiając zwyczaje i obrzędy, nawiązując do świąt liturgicznych. Maczewska zachowała w pamięci obraz lat dziecinnych, który również utrwaliła w poezji. – Moja mama nie dała mi bogactwa, ale dała głęboką wiarę oraz optymizm, który pomaga mi w ciężkich czasach – wyznaje poetka. – Z dzieciństwa przełomu lat 50 i 60 wspominam wieczorynki, a jako osoba wrażliwa zapamiętałam ich atmosferę. Nie było światła elektrycznego, gromadziliśmy się przy lampie, przy której świetle matka czytała na głos powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Nasza chatka była oazą spotkań, którą bardzo ceniłam. O inspiracjach okresem dzieciństwa świadczy m.in. wiersz „Życiowe przesłanie”: „Dziecko, bądź ludzkim człowiekiem/ – taką naukę przekazał ojciec./ Była mała, dziecinna/ nie mogłam w tym sensu dociec./ Urosłam, wchodząc w życie dorosłe/ ciekawe i cudne/ i wtedy zrozumiałam,/ jakie zadanie to trudne”. H. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł