
Dotykanie Boga
Nazywana oknem ku wieczności, miejscem zetknięcia się nieba z ziemią, coraz częściej znajduje swoje miejsce nie tylko w świątyniach, ale i domach. Ikona jest dziś narzędziem służącym przekazywaniu współczesnemu człowiekowi orędzia Ewangelii. A warsztaty pisania ikon stają się coraz popularniejsze. Dla wielu ludzi to remedium na pęd życia.
Dlatego kiedy proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim ks. Dariusz Ostałowski ogłosił zapisy na rekolekcje z ikoną, niemal od razu miał komplet. – Malarstwo od dawna gra w mojej duszy, w czasach szkolnych miałem nawet przygodę z farbami olejnymi, a ikona od lat mnie zachwyca. Stąd pomysł na rekolekcje pn. „Międzyrzecki Mandylion” – mówi ks. D. Ostałowski. Mandylion to ikona przedstawiająca miłosierne oblicze Chrystusa wpisane w nimb krzyżowy, który jako atrybut ikonograficzny przysługuje jedynie Zbawicielowi, ponieważ przypomina o Jego śmierci na krzyżu. Na nimbie wypisane są greckie litery oznaczające „Jestem, Który Jestem” – imię Boga, przynależne też Boskiej naturze Chrystusa, oraz skrót imienia IC XC (ze starocerkiewno-słowiańskiego Iisus Christos). – Myślę, że okres Wielkiego Postu sprzyja kontemplowaniu właśnie tego oblicza – podkreśla proboszcz międzyrzeckiej parafii.
Ewangelia opisana kreseczkami i pokorą
Na rekolekcje zgłosiło się 17 osób. To dużo, ale jak podkreśla o. Jarosław Kędzia, oblat, pod kierunkiem którego uczestnicy uczyli się pisania ikon, nawet w tak licznym gronie da się je przeprowadzić tak, by przyniosły owoce. – Ikona nie jest zwyczajnym obrazem, ale Ewangelią opisaną kreseczkami, kropeczkami, kolorami, pokorą i modlitwą. ...
DY