Diecezja
Źródło: xMCZ
Źródło: xMCZ

Droga do jedności

6 października w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbyło się diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację Wincentego Lewoniuka i 12 jego Towarzyszy, Męczenników Podlaskich.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem drogi krzyżowej. Rozważania do poszczególnych stacji prowadził ks. Marek Paluszkiewicz, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego siedleckiej kurii. Krzyż, który trzymali unici broniąc swojej świątyni, oraz relikwie bł. Męczenników Podlaskich nieśli przedstawiciele poszczególnych dekanatów. Po zakończonej drodze krzyżowej licznie zgromadzeni wierni modlili się na różańcu, a krzyż i relikwie bł. Męczenników Podlaskich nieśli kapłani.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowało 50 kapłanów. W homilii biskup podkreślił, że błogosławieni Męczennicy Podlascy uczą nas życia w jedności. – Błogosławieni Męczennicy Podlascy wskazują nam drogę do jedności. Jest to droga świadectwa wiary aż do męczeństwa. Na tej drodze człowiek nie szuka siebie, nie polega na własnych rozwiązaniach, lecz opiera się całkowicie na mocy Bożej. Świat nienawidzi takiej jedności – mówił. – Jako chrześcijanie musimy być szczególnie czujni na wszelkie próby narzucania jedności siłą. Wewnątrz Kościoła mamy wiele podziałów. Są ludzie, którzy po swojemu wiedzą, gdzie ustawić krzyż, komu udzielać sakramentów. W sanktuarium Męczenników Podlaskich uczymy się „resetować” naszą mentalność, by żyć w świetle Ewangelii, w jedności z Bogiem i drugim człowiekiem. Prawdziwa jedność rodzi się z męczeństwa, wydania siebie i odpowiedzi na wierność Boga. Jezus posyła swoich uczniów na świat i za nich poświęca samego siebie. Uczniowie zjednoczeni przez Ducha Świętego jaśnieją jak miasto położone na górze. Jeżeli uwierzę, że Jezus oddał za mnie życie, bym nie był zamknięty w sobie, lecz umiał tracić życie dla drugiego, będę się stawał znakiem jedności. Męczennicy Podlascy stanęli bezbronni wobec ludzkiej przemocy, byśmy nie byli rozproszeni w swoim zaślepieniu, lecz tworzyli jedno ciało w Chrystusie – mówił bp Kiernikowski.

Uroczystości w Pratulinie zorganizował Wydział Duszpasterski siedleckiej kurii przy współpracy z kustoszem sanktuarium w Pratulinie ks. Markiem Kotem.

Męczennicy Podlascy zostali ogłoszeni przez Jana Pawła II błogosławionymi 6 października 1996 r. Zginęli męczeńską śmiercią 23 stycznia 1874 r. w Pratulinie, broniąc jedności Kościoła. Nie pozwolili, by ich unicka świątynia została przekształcona w prawosławną cerkiew.

ks. Mateusz Czubak