Rozmaitości
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Droga do trzeźwości

W okresie pandemii wiele osób, nawet z długoletnią abstynencją, znów sięgnęło po alkohol i wróciło do picia - mówi pani Magda, służebna intergrupy Anonimowych Alkoholików „Podlasie”. - Każdy, kto potrzebuje pomocy, może zadzwonić na nr 511-661-350. Gwarantujemy pełną anonimowość - dodaje.

W regionie mazowieckim anonimowy alkoholicy informacje o spotkaniach i mityngach on-line uzyskać mogą poprzez działające intergrupy AA. Jedną z nich jest Atlas, której obszar działania obejmuje m.in.: Siedlce, Sokołów Podlaski, Siemiatycze, Węgrów, Mordy, Skórzec, Kotuń i Serpelice. Z kolei w Warszawie przy ul. Brazylijskiej 10 od poniedziałku do piątku (w godz. 16.00-21.00) działa Punkt Informacyjno-Kontaktowy. Taki punkt funkcjonuje także w Lublinie, przy ul. Bazylianówka 85. Działają również telefony: 81-563-10-82 w poniedziałki i piątki od 17.00 do 19.00 oraz komórkowy 538-896-076 czynny codziennie w godz. 18.00-21.00. Funkcjonuje także kilka intergrup AA. Obszar jednej z nich, o nazwie „Podlasie”, obejmuje powiaty: bialski, radzyński, parczewski, łukowski oraz Łaskarzew. Do osób obsługujących infolinię AA na tym terenie anonimowi alkoholicy mogą zadzwonić pod nr tel. 511-661-350 lub wysłać wiadomość elektroniczną na adres e- mail: podlasie007@aa.org.pl.

Intergrupa AA „Podlasie” powstała w 1991 r. Prowadzi spotkania dla tzw. służebnych, przedstawicieli poszczególnych grup, oraz infolinię, na którą dzwonią zarówno osoby uzależnione, jak i ich rodziny poszukujące pomocy. – Nie jesteśmy organizacją, ale grupą samopomocową, która utrzymuje się z własnych dobrowolnych datków i nie przyjmuje dotacji czy darowizn z zewnątrz – mówi pani Magda. – Spotykamy się na mityngach, które odbywają się kilka razy w tygodniu we wszystkich miastach i niektórych wioskach. Ich wykaz dostępny jest na stronie internetowej Wspólnoty AA. Spotykamy się, rozmawiamy o swoich problemach i to nam daje siłę.

Jak zaznacza, anonimowi alkoholicy są wspólnotą mężczyzn i kobiet dzielących się doświadczeniem w celu pomocy innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem przynależności do AA jest pragnienie zaprzestania picia. Na wyjście z nałogu nakierowany jest program 12 kroków AA – zbiór zaleceń dla trzeźwiejących alkoholików, które stopniowo realizowane są przy współudziale opiekuna. Ważne jest bowiem wsparcie z zewnątrz. – Jednym z warunków trzeźwienia jest pomaganie innym. To 12 krok tego programu – podkreśla służebna intergrupy AA „Podlasie”. – Aby jednak komuś pomóc, sami musimy osiągnąć stabilizację, a nie jest to proste zadanie, szczególnie w początkowej fazie wychodzenia z nałogu i doświadczanie głodu alkoholowego. Kiedy odnajdujemy wsparcie, mówimy: ktoś mi pomógł, to ja też pomogę innym.

 

Dyżury przy telefonie

Pani Magda jest koordynatorem intergrupy AA „Podlasie” i jej rzecznikiem. – Codziennie w godz. 18-20 obsługujemy infolinię. Jeśli ktoś połączy się w innych godzinach, dyżurny oddzwania ze swojego telefonu – informuje. – Osoby, które się do nas zwracają po pomoc, wybierając nr 511-661-350, mają poczucie bezpieczeństwa i pełną anonimowość. Kierujemy zgłaszających się pod określone telefony i adresy, gdzie można uzyskać wsparcie. Jeśli przykładowo zadzwoni do mnie kobieta, która mieszka w Terespolu, wtedy informuję ją, że otrzyma telefon od osoby z jej okolicy. To ważne, aby w trakcie rozmowy przekazać też adresy, gdzie odbywają się mityngi.

Na infolinię dzwonią przeważnie rodziny uzależnionych od alkoholu. Osoby, które wyszły z nałogu, jak mówi służebna, raczej nie kontaktują się z pomocą infolinii, ale bezpośrednio dzwonią pod znajome numery telefonów w regionie lubelskim, gdzie uzyskają wsparcie, albo przychodzą na mityngi. – Ci, którzy wybierają nr 511-661-350, uzyskają ważne wskazówki – podkreśla pani Magda. – Dzwoniący zostaną wysłuchani z uwagą. Staramy się, przyjmując taki telefon, podnieść kogoś na duchu. Następnie proponujemy wizytę u tej osoby, spotkanie w cztery oczy. Na rozmowę udają się ci spośród nas, którzy mieszkają w okolicy. Tak rozpoczyna się proces wsparcia rodziny i samego uzależnionego. Służymy ludziom jako grupa wsparcia AA od 30 lat, okrągłą rocznicę będziemy obchodzili 11 września.


Napiętnowane kobiety alkoholiczki

Pani Magda jako kobieta wie, jak bardzo napiętnowane w społeczeństwie za chorobę alkoholową są panie. – Nie jesteśmy akceptowane jako alkoholiczki. Charakterystyczną cechą alkoholizmu kobiet jest to że często piją w ukryciu, samotnie. We wspólnotach AA jest niewiele kobiet. Większość spośród nich powraca do nałogu – zauważa służebna. – Kiedy mężczyzna przestaje pić, cały dom żyje trzeźwym mężem i ojcem. On chodzi na mityngi, a żona i dzieci cieszą się, że nie pije. Wszystko jest jemu niejako podporządkowane. Kiedy kobieta przestaje pić po okresie uzależnienia, zmuszana jest do wejścia w wir obowiązków. Przyjęte jest, że mamy spełniać określone role: odpowiadać za dom, wychowanie dzieci i jakość życia rodzinnego. Stając przed takimi oczekiwaniami, nie zawsze potrafimy im sprostać w czasie wychodzenia z nałogu. Choroba alkoholowa biczuje. Znam przypadki, gdy po próbach chodzenia na mityngi, nawet podejmowania terapii, leczenie szybko się kończyło i kobiety zostawały w domu pod presją rodziny i wracały do nałogu.

*Imię bohaterki artykułu zostało zmienione ze względu na zasady obowiązujące we wspólnocie AA.

Joanna Szubstarska