Opinie

Droga donikąd

Postęp to naturalny efekt rozwoju, pewnego procesu, który trwa. Ale co, kiedy ktoś nam go narzuca i wyznacza jedynie słuszny kierunek?

Bez oglądania się na uczucia drugiej strony, jej poglądy, bez dyskusji czy refleksji? Według definicji postęp to wszelka poprawa dotychczasowego stanu rzeczy pod takim lub innym względem. Z kolei w filozofii społecznej oznacza historyczny proces doskonalenia się ludzkości. Pierwsi głosiciele idei postępu opierali swój optymizm na przekonaniu, że człowiek - jako istota zdolna do uczenia się - gromadzi przez pokolenia wiedzę, która czyni go coraz potężniejszym, a zarazem lepszym i szczęśliwszym. Czy to, co obserwujemy dziś w Europie, ale i na świecie, jest postępem czy może narzucaniem swoich poglądów pod jego płaszczykiem?

Z tym dylematem zmierzyli się znani pisarze, naukowcy, kapłani i publicyści, m.in. prof. Wojciech Polak, prof. Wojciech Roszkowski, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Aleksander Nalaskowski, ks. prof. Janusz Królikowski. Książka zatytułowana „Tyrania postępu” to szeroka analiza zjawisk, z jakimi dziś musimy borykać się zarówno jako jednostka, jak i społeczeństwo. Prof. Andrzej Nowak próbuje odpowiedzieć na pytanie: kim jesteśmy i kim będziemy? „Znajdujemy się niewątpliwie na jakimś zakręcie dziejowym i możemy odnieść wrażenie, że nasze czasy są jakieś szczególne” – zauważa, dodając, że wiele przesłanek wskazuje na to, że mamy do czynienia z czasem przełomu. Prof. W. Roszkowski dodaje, że trzeba wyraźnie powiedzieć, iż nie mamy do czynienia z akademickimi sporami czy debatą uczonych, ale z wojną kulturową. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł