Region
Źródło: LASZUK/KRP
Źródło: LASZUK/KRP

Droga Jakubowa otwarta

4 lutego, podczas Międzynarodowego Mazowieckiego Kongresu Turystyki, oficjalnie otwarto Drogę Jakubową w Siedlcach oraz w Rozbitym Kamieniu.

Droga Jakubowa jest szlakiem przeznaczonym głównie dla pątników indywidualnych oraz małych grup, które w ciszy chcą doświadczyć Bożej obecności. Na naszym terenie liczy ona około 115 km i wiedzie przez cztery gminy powiatu siedleckiego oraz sokołowskiego (Paprotnię, Bielany, Liw oraz Przesmyki).

Są kościoły, będzie droga

Na mapie Dróg św. Jakuba w Polsce obszar północno-wschodniej części kraju jest pozbawiony sieci oznakowanych szlaków. Na pewno nie było tu średniowiecznej tradycji pielgrzymkowej, ponieważ ziemie te w XIV w. należały do Mazowsza i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Tereny te porastały duże i nieprzebyte puszcze, a obszar był słabo zaludniony ze względu na trudne warunki osadnictwa. Jednak i na tym terenie znajdują się kościoły pw. św. Jakuba Apostoła. Dzięki siedleckiemu Stowarzyszeniu Kapitał – Praca – Rozwój została opracowana koncepcja „Drogi Jakubowej Północno-Wschodniego Mazowsza i Podlasia”, przebiegająca przez Przesmyki w powiecie siedleckim, obok osiemnastowiecznego, barokowego kościoła św. Jakuba.

W sieci szlaków

Podczas uroczystego otwarcia drogi w Siedlcach krótkie przemówienie wygłosił Wojciech Kudelski, prezydent Siedlec, życząc, by Droga Jakubowa dobrze służyła wszystkim – zarówno turystom i pielgrzymom, jak też mieszkańcom tych terenów: „abyśmy jeszcze bardziej przybliżyli się do pięknej Europy i jej chrześcijańskiej kultury”.

Natomiast Jarosław Supera, prezes zarządu Stowarzyszenia Kapitał – Praca – Rozwój opowiedział o budowie Drogi Jakubowej. – Z wielkim trudem od blisko dwóch lat staramy się wzbogacić istniejącą już sieć szlaków turystycznych. Właśnie w tym gronie powstała idea włączenia północno-wschodniego Mazowsza do sieci dziedzictwa chrześcijańskiego, m.in. wyrażającego się w kilku tysiącach kilometrów szlaków Dróg Jakubowych w Europie, począwszy od Hiszpanii, przez Francję, Niemcy, a także Polskę – zaznaczył.

Pierwszy dzień kongresu został zakończony Eucharystią w Rozbitym Kamieniu. Uroczystej Mszy św. przewodniczył biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz.

KL