
Droga ku wolności
Ekspozycja powstała z myślą o obchodzonej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. - Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, czym jest wolność i niezależność. Wiele pokoleń naszych przodków walczyło o suwerenność nie tylko podczas 123 letniej niewoli, ale też w czasie I i II wojny światowej oraz w okresie komunizmu. Na wystawie prezentujemy zbiory pochodzące z naszego działu historii. Pokazujemy przedmioty z wielu kolekcji, dotyczących walki o Polskę. Opowiadamy o niej poprzez sylwetki konkretnych osób i losy różnych formacji wojskowych.
Całość uzupełniamy medalami, odznaczeniami i umundurowaniem – opowiada dyrektor muzeum Violetta Jarząbkowska.
Nie tylko dokumenty i fotografie
Dział historii ma w swoich zasobach około 11 tys. różnych eksponatów. Z oczywistych względów nie wszystko udało się pokazać. – Niektóre rzeczy otrzymaliśmy w darze, inne zakupiliśmy. Dla mnie jako historyka wszystko, co tu dziś pokazujemy, jest ciekawe – podkreśla Mirosław Barczyński kurator wystawy. Szczególną uwagę zwraca na dokumenty Czesława Malanowskiego, żołnierza Legionów Polskich i 35 Pułku Piechoty, na znalezione niegdyś w drewnianym budynku przy ul. Narutowicza w Białej Podlaskiej dokumenty Polskiej Organizacji Wojskowej, fotografie 34 Pułku Piechoty oraz kurtkę od munduru plutonowego Jana Tarkowskiego z 10 Pułku Dragonów 1 Dywizji Pancernej.
Historyczny rarytas
– Warto obejrzeć również odznaczenia wojskowe, które prezentujemy w układzie chronologicznym, dokumenty WIN oraz kilka map z połowy XIX w. przedstawiających okoliczne majątki wiejskie. Rarytasem jest starodruk z 1560 r. To najstarszy obiekt przechowywany w naszym dziale historii. Książka jest rozprawką medyczną. Pierwotnie była przechowywana w księgozbiorze zakonu bazylianów w Białej Podlaskiej. Po jego kasacie trafiła do biblioteki seminarium duchownego w Janowie Podlaskim. Kiedy zostało zlikwidowane, znalazła się w rękach prywatnych – tłumaczy M. Barczyński.
Wystawa przypomina także postać Romana Rogińskiego – jednego z dowódców postania styczniowego, Jana Tarkowskiego – żołnierza z Białej Podlaskiej, a także Stefana Kryńskiego i Marii Furmaniak. Ekspozycja będzie czynna do 20 maja.
AWAW