Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Droga z prymasem

Obejrzeć pamiątki, pooddychać tym samym powietrzem, westchnąć do Pana Boga tam, gdzie uczył się Go mały Stefek… Motywacji, by odwiedzić miejsce narodzin Prymasa Tysiąclecia, jest tyle, ilu pielgrzymów. - Cieszy to, że po beatyfikacji z ciekawością wygrywa pragnienie modlitwy - mówi kustosz sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ks. Jerzy Krysztopa.

„Echo Katolickie”? - znam! Siedlce? - od czasu do czasu u was bywam! Te 60 km to przecież niedaleko… - mówi z uśmiechem proboszcz zuzelskiej parafii Przemienienia Pańskiego i wylicza kolejne argumenty, dowodząc, że chociaż diecezję łomżyńską od siedleckiej „odgradza” jeszcze drohiczyńska, to Zuzela - wioska w powiecie ostrowskim licząca dzisiaj niespełna 100 mieszkańców, która była dla Prymasa Tysiąclecia tym, czym dla św. Jana Pawła II Wadowice - naprawdę nie leży na końcu świata. - Prymas Tysiąclecia urodził się 3 sierpnia 1901 r. w organistówce po drugiej stronie ulicy, o 3.00 nad ranem. Tego samego dnia, o 16.00, został ochrzczony w kościele, kolejnym drewnianym kościele w historii naszej parafii, która powstała 10 lipca 1448 r. - mówi ks. Jerzy, rozpoczynając barwną opowieść o prymasie.

– Duszpasterstwo w Zuzeli było prowadzone przez księży kanoników regularnych laterańskich od początku XIII w., zachowała się informacja z 1239 r., że Zuzela jest wioską z kościołem. Oddziaływanie tegoż zakonu było w tej części Rzeczpospolitej ogromne, ale przerywane licznymi najazdami Prusaków, Jadźwingów, Litwinów – stwierdza, przypominając, że Zuzela, podobnie jak Budziszyn w naszej diecezji, gdzie Maryja „zbudziła” wojów z drużyny strzegącej tych ziem przed grabieżczym najazdem Jaćwingów, znajdowała się przecież w pasie przygranicznym. – Najazdy ustały dopiero z chwilą nastania Polski Jagiellońskiej na przełomie XIV i XV w. i dopiero wtedy oficjalnie zaistniała parafia w Zuzeli erygowana przez biskupa płockiego Pawła Giżyckiego, a uposażona przez ojca Rafała, opata klasztoru kanoników z Czerwińska. Po kasacie zakonu, która nastąpiła po trzecim rozbiorze Polski, parafię zuzelską przejęła diecezja płocka, a od 1925 r. znajduje się ona w granicach diecezji łomżyńskiej – precyzuje.

 

Zuzela o prymasie

– Bł. kard. S. Wyszyński mówił: narodziny przynoszą imieniny. Tak było z nim, urodzonym w nocy z 2 na 3 sierpnia. Bo 3 sierpnia według starego kalendarza przypadało wspomnienie liturgiczne znalezienia relikwii św. Szczepana, a 2 sierpnia św. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł