Rozmowy

Duch Święty jest duszą Kościoła

Rozmowa z ks. dr. Andrzejem Kuliberdą, wykładowcą teologii pastoralnej, rekolekcjonistą, wikariuszem biskupim ds. duszpasterskich i dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Księże Doktorze, Duch Święty wydaje się być ciągle nieznaną i niedocenianą Osobą Trójcy Świętej. Wspominamy o Nim najczęściej w kontekście bierzmowania i uroczystości Pięćdziesiątnicy, ale potem gdzieś gubimy.

Zgadzam się. Wielki teolog Kościoła Rene Laurentin napisał książkę, którą zatytułował „Nieznany Duch Święty”. Przez ten wymowny tytuł, jak i same dzieło zachęcał do głębszego poznawania Trzeciej Osoby Trójcy Świętej, z którą nierozerwalnie złączone jest życie Kościoła i każdego chrześcijanina. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego Duch Święty jest ciągle tak mało znany, ale wiem na pewno, że trzeba to zmieniać poprzez najpierw nauczanie o Nim.

Duch Święty pozostanie nieznany, jeśli nie będziemy o Nim mówili.

 

Papież Franciszek powiedział bardzo trafnie, że Duch Święty nie jest przelotnym gościem, który przychodzi do nas z kurtuazyjną wizytą.

Sobór Watykański II mocno podkreślił, że w powstanie i życie Kościoła zaangażowana jest cała Trójca Święta, że Kościół od zawsze był w zamyśle Boga Ojca i że powstał on z posłannictwa Jezusa Chrystusa oraz Ducha Świętego. Wskazywał, że Duch Święty, który w Trójcy Świętej jest Osobą-Miłością jest „duszą” Kościoła, czyli źródłem i zasadą życia. To dzięki Niemu Chrystus przychodzi do nas ze swoją łaską w sakramentach Kościoła.

 

A jak w życiu poszczególnych chrześcijan działa Duch Święty?

Po pierwsze zauważmy, że o Duchu Świętym mówimy, że jest Święty. Czynimy to nie tylko po to, by odróżnić Go od innych duchów stworzonych, ale także wskazać na Jego uświęcającą rolę. Krótko mówiąc, Duch Święty – obdarowując swymi darami – uświęca nas, ale również uzdalnia do misji. W uproszczeniu tłumaczę, że On obdarza nas dwoma pakietami darów. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł