Kultura
Źródło: TK
Źródło: TK

Duma z Polskości powinna nas łączyć

Osiągnięcia polityczne i militarne naszego narodu zdominowały blisko dwugodzinne spotkanie w ryckim pałacu. Dziesiątki pasjonatów przeszłości słuchało wykładu o drodze Polaków do niepodległości.

Na zaproszenie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury Ryki odwiedził historyk Leszek Żebrowski. Autora wielu publikacji przywitali przedstawiciele lokalnych struktur Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. - Jesteśmy tu dziś po to, by zastanowić się nad naszą tożsamością i nad tym, co nadaje sens naszemu życiu - podkreśliła Barbara Pawlak. Wprowadzeniu do rozważań posłużył krótki występ artystyczny w wykonaniu młodzieży. Wiele miejsca w swoim wykładzie L. Żebrowski poświecił analizie fenomenu Rzeczpospolitej w okresie jej największej świetności. Według historyka na szczególny szacunek zasługuje to, że Polacy potrafili oprzeć zręby państwa na fundamentach moralnych. - Chrześcijańska caritas stała się u nas podstawą ładu politycznego. Król - tak, jak każdy - musiał przestrzegać prawa i był równy obywatelom - zaważył L. Żebrowski.

Publicysta przypomniał też o pokoju religijnym. – W Europie Zachodniej istniała zasada „czyja władza, tego religia”. U nas panowało przekonanie, że wiara nie może pochodzić z przymusu. Dziś powinniśmy być z tego dumni – mówił L. Żebrowski.

Historyk zwrócił też uwagę na duże znaczenie stoczonych przez Polaków bitew. Jego zdaniem państwa zachodnie do dziś nie wiedzą, iż walczyliśmy z Turcją, broniąc Europy przed islamem. A za obronę ojczyzny płaciliśmy wysoką cenę. – W wyniku potopu szwedzkiego straciliśmy 40% ludności. To dwa razy więcej niż w okresie II wojny światowej – przypomniał L. Żebrowski.

 

Książki o bohaterach

Opowieść przez dzieje Polski – od jej początków aż do czasów współczesnych – wzbudziła duże zainteresowanie. Z wykładu można było dowiedzieć się szczegółów, których próżno szukać na kartach książek i podręczników. Stąd też nie mogła dziwić frekwencja na spotkaniu. Przyszły nie tylko osoby związane z organizacjami kombatanckimi, ale też mieszkańcy i młodzież. Każdy, kto chciał pogłębić swoją wiedzę, mógł nabyć publikacje L. Żebrowskiego. Rozprowadzał je sam autor. Pośród książek jedna dotyczyła lokalnego bohatera czasów II wojny światowej i okupacji sowieckiej mjr. Mariana Bernaciaka „Orlika” i jego żołnierzy. Chodzi o album „Dzieci Wolnej, Niepodległej, Świętej” wydany w bieżącym roku. Znajdują się w nim opowieści o partyzantach, poświęcone im wiersze i mnóstwo zdjęć.

Spotkanie z L. Żebrowskim odbyło się w ramach inicjatyw upamiętniających 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości „Ryki w hołdzie Niepodległej”. Następny wykład – tym razem o powstaniach narodowych – wygłosi dr Marcin Paluch.

Tomasz Kępka