Rozmaitości
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Duży może więcej

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspiera grupy producentów rolnych oraz zrzeszające producentów owoców i warzyw, a tym samyDuży może więcej m zachęca do ich tworzenia.

Dzięki pomocy ARiMR grupy producenckie mogły zakupić nowoczesne i wydajne maszyny do zbioru owoców czy warzyw, linie do ich sortowania i pakowania, samochody oraz zbudowały własne chłodnie i magazyny. W sumie agencja wypłaciła  na te cele ok. 2,3 mld zł.

Jak skorzystać z pomocy?

Wystarczy, że co najmniej pięciu rolników produkujących owoce i warzywa założy grupę. Powstały podmiot składa wniosek do marszałka województwa o nadanie mu statusu wstępnego uznania. Grupa opracowuje tzw. plan dochodzenia do uznania. W tym czasie może korzystać z pomocy ARiMR w zakresie inwestycji związanych ze zbiorem, przechowywaniem, magazynowaniem lub przygotowaniem do sprzedaży owoców i warzyw. Tutaj wysokość wsparcia wynosi aż 75%. Po zrealizowaniu planu dochodzenia do uznania grupa, w okresie kolejnych czterech miesięcy, musi zostać uznana za organizację producentów.

ARiMR ma w swojej ofercie również wsparcie dla uznanych organizacji producentów owoców i warzyw – na planowanie produkcji i jej dostosowanie do popytu, inwestycje poprawiające lub utrzymujące jakość wytwarzanych produktów, na promocję, badania naukowe czy produkcję eksperymentalną, a także dofinansowanie na podnoszenie kwalifikacji zawodowych czy korzystanie z usług doradczych. Pomoc udzielana jest również na działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Wysokość takiego wsparcia wynosi 60% poniesionych wydatków.

Wsparcie na hodowlę

Agencja wspiera również powstawanie i funkcjonowanie grup producentów rolnych. Taka pomoc finansowana jest ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Aby utworzyć grupę producentów rolnych, potrzeba minimum pięciu osób, które zajmują się jednym z 29 rodzajów produkcji objętych wsparciem – m.in. hodowlą zwierząt gospodarskich, uprawą różnego rodzaju roślin, produkcją mleka, wełny, miodu czy jaj. Jedynie w przypadku uprawy tytoniu potrzeba 50 osób. Pomoc otrzymana z ARiMR pozwala na pokrycie kosztów administracyjnych funkcjonowania, a także realizację inwestycji, np. zakup maszyn czy urządzeń rolniczych.

Liczyć się na rynku

Dzięki takiej pomocy prowadzenie produkcji rolniczej staje się tańsze. Grupie producentów łatwiej wynegocjować niższe ceny np. nawozów czy środków ochrony roślin, a z drugiej strony – dzięki temu, że ma możliwości gromadzenia i przechowywania dużych partii surowca – może osiągnąć znacznie wyższe ceny za swoje produkty. Wsparcie pomaga też w podniesieniu jakości produkcji, utrzymaniu jej standaryzacji, dzięki czemu grupa staje się liczącym partnerem na rynku.

Zrzeszeni producenci rolni otrzymują z ARiMR wsparcie przez pięć pierwszych lat od ich powstania, a wysokość wypłacanej pomocy zależy od przychodów grupy i maleje wraz z upływem okresu, w którym działają. Wielkość wsparcia w kolejnych latach działalności grupy nie może przekroczyć:  w pierwszym i drugim roku – 100 tys. euro, w trzecim – 80 tys. euro, w czwartym – 60 tys. euro, w piątym – 50 tys. euro.

Dotychczas w urzędach marszałkowskich zarejestrowano 740 grup producentów rolnych. Najwięcej z nich działa w województwach: wielkopolskim – 181, dolnośląskim – 98 oraz kujawsko-pomorskim – 95.

Kinga Ochnio