Region
Źródło: BZ
Źródło: BZ

Dwa Dni Międzyrzeca”

Tegoroczne Dni Międzyrzeca składały się z dwóch części. 2 czerwca wielbiciele epoki średniowiecza spędzili w obozie rycerskim. Dzień później międzyrzeczanie i goście tańczyli przy największych przebojach zespołu Wanda i Banda.

Średniowieczny obóz rycerski rozbił się w zespole pałacowo-parkowym już 1 czerwca wieczorem. Przybyli rycerze z Międzyrzeca, Białej Podlaskiej i Warszawy wraz ze swoimi rodzinami. Dwie noce spędzili w namiotach, ogrzewając się przy ognisku. Międzyrzeczanie odwiedzali obóz, obserwowali pokaz kowalski, brali też udział w warsztatach garncarskich i tańca średniowiecznego. Ponadto mogli skosztować chleba ze smalcem i ogórkiem oraz kaszy rycerskiej, napić się kawy po saraceńsku, obejrzeć strój i wyposażenie rycerzy. Do nabycia na stoiskach były ręcznie wykonane naczynia, akcesoria rycerskie i inne charakterystyczne dla średniowiecza przedmioty. Z zaproszenia rycerzy skorzystali uczniowie miejskich szkół, którzy licznie odwiedzili średniowieczny obóz. Z myślą o nich przygotowano także konkursy: bitwy na miecze, worki z sianem, trafianie mieczem w tarczę, strzelanie z łuku itd.

Dla najlepszego rycerza

Głównymi punktami w programie „Królewskich Wiwatów” były turnieje rycerskie oraz uroczyste przywitanie króla Aleksandra Jagiellończyka. Jest to nawiązanie do roku 1503, kiedy król przejeżdżał przez Międzyrzec. Turniej rycerski „Samo jeden” (jeden na jednego) wygrał rycerz Radek z Warszawy. Zwycięzca w nagrodę otrzymał od króla miecz. Tarczą oraz pasem król nagrodził także laureatów drugiego i trzeciego miejsca.

Widowiskowym pokazem był również turniej piątek bohurtowych oraz Teatr Ognia. Uczestnicy imprezy wzięli także udział w wieczornej uczcie rycerskiej, na której serwowano pieczony udziec. Rano 3 czerwca rycerze uczestniczyli we Mszy św., a po południu złożyli obóz i wyruszyli do domów.

Ponadczasowe przeboje

Partnerem tegorocznych Dni Międzyrzeca było Katolickie Radio Podlasie, w którym na żywo można było usłyszeć mieszkańców Międzyrzeca opowiadających o mieście. Radio przygotowało także konkursy i zabawy dla uczestników festynu, z których najbardziej efektowne było rzucanie oponą i beretem. W zespole pałacowo-parkowym rozstawiło się wesołe miasteczko, stoiska miejskich stowarzyszeń, firm i organizacji, gastronomiczne, jak również z zabawkami i balonami. Po południu na scenie prezentowały się lokalne zespoły rockowe, wystąpiły grupy Tubas Składowski i The Postman. Kończący imprezę koncert zespołu Wanda i Banda zgromadził pod sceną najliczniejszą grupę publiczności, która śpiewała i tańczyła przy największych przebojach ponadczasowego zespołu Wandy Kwietniewskiej.

BZ