Kultura
Źródło: CKIS SIEDLCE
Źródło: CKIS SIEDLCE

Dwa światy

W sobotę, 16 marca, na deskach Sceny Teatralnej Miasta Siedlce miało miejsce niecodzienne wydarzenie - ogólnopolska premiera spektaklu „Harold i Matylda”.

Chętnych, by obejrzeć przedstawienie wyprodukowane przez Teatr Impresaryjny Ale! Teatr oraz Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego nie brakowało. I nic dziwnego, bo oprócz niecodziennej historii, przyciągały znane nazwiska. Na scenie wystąpili: Krystyna Sienkiewicz, Tomasz Ciachorowski, Grażyna Wolszczak, Tadeusz Chudecki, Agnieszka Sienkiewicz, Hanna Kochańska i Dariusz Taraszkiewicz, który wyreżyserował spektakl.

Prosta historia

„Harold i Matylda” to historia niebanalna, choć w dzisiejszych czasach już nie szokuje tak, jak mogłaby kilkanaście lat temu. On – Harold – jest 19-letnim młodzieńcem z bogatego domu. I może właśnie dlatego, że ma wszystko, tak naprawdę nie ma nic. Kolejne próby zwrócenia na siebie uwagi matki i wydobycia z niej uczuć spełzają na niczym. Nie cieszy go nic, a żeby poprawić sobie humor chadza na pogrzeby… Z kolei ona – Matylda – to 79-letnia dama, dla której życie jest studnią radości bez dna. Czy dwa tak różne światy mogą mieć ze sobą coś wspólnego? Okazuje się, że tak… Z czasem zaprzyjaźniają się, spędzając wspólnie coraz więcej czasu. W końcu Harold oświadcza się Matyldzie! Jednak czeka go niespodzianka…

Owacje na stojąco

Sztuka dotyka sfer, z jakimi zmaga się dziś coraz więcej osób, niezależnie od wieku: niezrozumienia, samotności we współczesnym świecie, który – paradoksalnie – jest na wyciągniecie ręki dzięki technologiom. Z drugiej strony pojawiają się kwestie uniwersalne: poszukiwanie kogoś, kto nas zrozumie, doceni. „Harold i Matylda” daje do myślenia, choć widownia nieraz wybuchała śmiechem. Aktorzy nie zawiedli, czego dowodem były owacje na stojąco.

Na zakończenie udanego wieczoru na wszystkich czekała miła niespodzianka w foyer Centrum Kultury i Sztuki, czyli lampka wina i popremierowy tort, który pokroili Tomasz Ciachorowski i Krystyna Sienkiewicz. Odtwórczyni głównej roli podkreśliła przy tej okazji, że teraz to Warszawa leży obok Siedlec, a nie Siedlce obok Warszawy, doceniając w ten sposób siedlecką publiczność.

Spektakl ,,Harold i Matylda” zagrany zostanie 36 razy w teatrach na terenie całego kraju. 17 marca sztukę wystawiono w Lublinie, a na sobotę, 23 marca, zaplanowano warszawską premierę spektaklu na deskach Teatru Komedia.

JAG