Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Dwie krwinki dla Karinki

Pod takim hasłem trwa akcja poszukiwania dawcy szpiku dla sześcioletniej Kariny Woźny. Dziewczynka walczy z ostrą białaczką limfoblastyczną.

Karinka jest ukochaną córeczką mamy Agnieszki i taty Marcina oraz starszą siostrą małego Piotrusia. Uwielbia taniec. Kocha też zwierzęta i uwielbia się nimi opiekować do tego stopnia, że pewnego dnia przyniosła do domu dwa ślimaki, nadała im imiona i dzielnie je pielęgnowała. W lutym u dziewczynki wykryto białaczkę. Wcześniej sześciolatka źle się czuła, lecz lekarze początkowo nie potrafili jednoznacznie określić, co jej dolega. Kiedy wreszcie postawili diagnozę, zabrzmiała ona jak wyrok. Dziecko trafiło na oddział hematologiczno-onkologiczny szpitala w Lublinie, gdzie przechodzi chemioterapię. - Na takich oddziałach jest bardzo dużo dzieci, które, aby wrócić do zdrowia, potrzebują pomocy dawców krwi i szpiku. Dlatego prosimy, zarejestruj się jako potencjalny dawca. Zajmie to tylko chwilę, a może uratować życie niejednemu dziecku - apelują rodzice dziewczynki.

W akcję pomocy włączyli się uczniowie „Elektryka” na czele z nauczycielką Ewą Domańską. – Inicjatywa zrodziła się z potrzeby serca, z chęci pomocy małej dziewczynce w wieku mojej córki. W dobie mediów społecznościowych dotarcie do rodziców Karinki nie stanowiło problemu. Państwo Woźny wyrazili zgodę na udostępnienie wizerunku córeczki i zaczęliśmy działać. Pragnę podkreślić, iż nasza akcja nie doszłaby do skutku, gdyby nie wspaniała młodzież z siedleckiego „Elektryka” – zaznacza E. Domańska, dodając, że uczniowie z ogromnym zaangażowaniem włączyli się w pomoc, organizując punkty do rejestracji oraz zapraszając kolejnych do współpracy wolontariuszy.

– Serce rośnie, widząc, jak nasza młodzież chce pomagać. Cel jest bardzo szczytny: ratujemy życie konkretnego dziecka. Jednak akcja ma także aspekt wychowawczy – zwraca uwagę Jerzy Kopański, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach.

 

Dobro wraca

Rejestracja potencjalnych dawców będzie prowadzona na terenie Siedlec oraz okolic. – Gorąco zachęcam wszystkich do włączenia się w pomoc Karinie i innym chorym na nowotwory krwi. Dla wielu z nich jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych – podkreśla E. Domańska, która sama jest rzeczywistym dawcą. – W bazie fundacji DKMS zarejestrowałam się kilka lat temu. W 2017 r. odebrałam wiadomość z informacją, że jest ktoś na świecie, kto potrzebuje mojej pomocy. Nie wahałam się ani przez chwilę. Rozpoczęliśmy procedurę przygotowywania pacjenta oraz mnie do przeszczepienia. Kilka tygodni później oddałam komórki macierzyste – opowiada pani Ewa. – Emocje? Przeróżne. Z jednej strony smutek i żal, że mój bliźniak genetyczny tak bardzo cierpi. Z drugiej strony radość, że mogę komuś pomóc – wyznaje, zapewniając, że dawca nie ma się czego bać. – Samo pobranie wygląda podobnie jak oddawanie krwi. Różni się ilością wkłuć, których miałam dwa. Jednym z nich wyprowadzana była krew, przechodziła przez maszynę, która separowała komórki macierzyste, a następnie drugim wkłuciem wracała do organizmu. Zachęcam wszystkich do rejestracji. Warto pomagać, dobro wraca! – przekonuje.

 

Kto może zostać dawcą?

– Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg i będący świadomy swojej decyzji. Zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka – tłumaczy Anna Grad z fundacji DKMS. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr. PESEL.


Rejestracje potencjalnych dawców odbędą się:

29 marca

SIEDLCE

– od 7.00 do 9.00 – Miejskie Przedszkole nr 22, ul. Podlaska 8

– od 9.00 do 15.00 – ZSP nr 1, ul. Konarskiego 11; II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi, ul. Prusa 12; ZSP nr 4, ul. Bema 4; I LO im B. Prusa, ul. Floriańska 10; ZSP nr 3, ul. ks. J. Popiełuszki 8; Mazowiecki Szpital Wojewódzki, ul. J. Poniatowskiego 26;

– od 15.00 do 20.00 – CH Galeria Siedlce, ul. J. Piłsudskiego 74;

ŁUKÓW

– od 9.00 do 15.00 – ZS nr 1, al. T. Kościuszki 10;

 

30-31 MARCA

SIEDLCE

– od 10.00 do 20.00 – CH Galeria Siedlce, ul. J. Piłsudskiego 74;

– od 10.00 do 16.00 – Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa, ul. Sokołowska 161;

 

31 MARCA

WIŚNIEW

– od 8.00 do 13.00 – Gminny Ośrodek Kultury, ul. Batalionów Chłopskich 2;

 

MORDY

– od 13.00 do 17.00 – Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach, ul. Parkowa 9;

MD