Historia
Wojciech Bis
Wojciech Bis

Dwór na skalę państwa polsko-litewskiego

Odnalezione zabytki cechują się dużym kunsztem. wykonania, a niektóre z nich nadal mogą nadawać się do użytku. Takie wnioski płyną z podsumowania ubiegłorocznych badań archeologicznych na terenie zamku Ciołków w Żelechowie.

Już od ośmiu lat nieopodal centrum miasta, na prywatnej działce należącej m.in. do Stanisława Kawki, trwają badania archeologiczne. Charakterystyczne ukształtowanie terenu, miejsce po dawnych obwałowaniach, majdanie i przejściu umieszczonym od strony drogi na Wilczyska zainteresowały naukowców do tego stopnia, że regularnie powracają do Żelechowa.

Pracownikom Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk dzięki żmudnej pracy udaje się odtworzyć losy rezydencji Ciołków i odnaleźć elementy jej wyposażenia. Efektami kolejnego sezonu badań pracownicy PAN podzielili się z mieszkańcami Żelechowa 20 marca na sesji naukowej zorganizowanej wspólnie z urzędem miasta.

 

Rewelacyjny stan zachowania

Naukowcy od początku postawili sobie za zadanie odsłonić pozostałości zabudowań dworskich na terenie dawnego fortalicjum. W tym celu w ciągu kilku lat koncentrowali się na eksploracji pozostałości dwóch budynków stanowiących relikty zabudowań z okres średniowiecza i nowożytności. 

Badania przyniosły wymierne sukcesy. – Możemy już określić wielkość obu budynków. ...

Tomasz Kępka

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł