Dworzec na deskach projektantów
Rozmowy na ten temat rozpoczęły się trzy lata temu, kiedy gmina omawiała kwestie zagospodarowania terenu w związku z budową centrum przesiadkowego w Pilawie. – To właśnie wtedy powstała pierwsza koncepcja modernizacji dworca i zagospodarowania przyległych terenów. Zależało nam na tym, by zgrać projektowanie naszego zadania z inwestycją kolejową, dlatego że pewne rzeczy mogą się na siebie nakładać. Był pewien przestój, bo zmieniały się osoby zarządzające, lecz przyszedł moment, gdy prace znowu ruszyły. Wprawdzie obecnie znajdują się w fazie projektowania, ale znaleźliśmy też firmę, która zajmie się przygotowaniem dokumentacji remontu dworca i przyległego terenu – mówi burmistrz miasta i gminy Pilawa Albina Łubian.
W ramach zadania związanego z przebudową dworca obiekt zostanie wyremontowany. Wewnątrz zaplanowano m.in. wymianę budowę sieci i przyłączy sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych. Budynek i jego otoczenie staną się przyjazne dla osób poruszających się na wózkach, dzięki modernizacji schodów i pochylni zewnętrznych. Nowe oblicze zyska też teren wokół dworca. Pojawią się elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, oświetlenie.
Równocześnie prowadzone są prace projektowe związane z budową przy pilawskim dworcu centrum przesiadkowego. To duża inwestycja realizowana przy wsparciu środków unijnych. Wartość zadania z przetargu to niemal 7 mln zł. Władze miasta chcą, by w ramach zadania powstał parking dla 103 samochodów wraz oświetleniem, odwodnieniem, wiata stalowa mieszcząca miejsca postojowe dla rowerów, zadaszony peron autobusowy oraz toalety. Wybudowane zostaną też punkty dla samochodów elektrycznych z możliwością ładowania zarówno ich, jak i rowerów i hulajnóg.
Tomasz Kępka