Dylematy jałmużny
Czy jałmużna to na pewno tylko rzucenie paru monet do puszki dla potrzebujących? Czujemy się niezręcznie wobec ludzi proszących o datki pod kościołami czy przed sklepami. Z jednej strony wiemy, iż jako chrześcijanie powinniśmy praktykować miłosierdzie względem bliźniego, jednak z drugiej ciągle słyszymy, że wielu podszywa się pod potrzebujących, chcąc wyłudzić pieniądze. Jak w takiej sytuacji należy postąpić? Pismo Święte nie pozostawia wątpliwości co do tego, iż jałmużna nie jest dowolną opcją, ale obowiązkiem każdego wierzącego: „A wszystkim, którzy postępują sprawiedliwie, dawaj jałmużnę z majętności swojej i niech oko twoje nie będzie skąpe w czynieniu jałmużny! Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka, a nie odwróci się od ciebie oblicze Boga.
Jak ci tylko starczy, według twojej zasobności dawaj z niej jałmużnę! Będziesz miał mało – daj mniej, ale nie wzbraniaj się dawać jałmużny nawet z niewielkiej własności!” (Tb 4,7-8). Jezus w swoim nauczaniu uznał jałmużnę – obok modlitwy i postu – za główny filar życia duchowego: „Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”. (Mt 6,3). Dlatego dla pierwszych chrześcijan jałmużna była przede wszystkim wyrazem miłości Boga. Takie rozumienie wypływało ze słów Chrystusa: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40).
Kęs chleba, słowo, przebaczenie
Za formy jałmużny od wieków w Kościele uznawano wiele różnych praktyk, które dzisiaj określane są jako „uczynki miłosierdzia co do duszy i co do ciała”. Zaliczano do nich m.in.: nakarmienie głodnego, odzianie nagiego, odwiedzenie chorego lub przebywającego w więzieniu, pomoc słabemu, pocieszenie smutnego, wskazanie drogi błądzącemu, udzielenie dobrej rady czy przebaczenie grzeszącemu.
Współczesnemu człowiekowi jałmużna najczęściej kojarzy się z datkiem rzuconym pospiesznie, z litości ubogiemu człowiekowi. Tymczasem dzielenie się dobrami materialnymi nie jest jej jedyną formą. ...
DY