Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Działalność społeczna Kościoła w czasach komunizmu

Na początku listopada obroniła Pani rozprawę doktorską „Działalność duchowieństwa rzymskokatolickiego w zakresie bezpieczeństwa społecznego mieszkańców diecezji siedleckiej, czyli podlaskiej w latach 1956-1970”. Dlaczego wybrała Pani taki temat?

Dotyczy on stosunkowo mało dotychczas rozpoznanej naukowo problematyki bezpieczeństwa społecznego opartego na zachowaniu własnej tożsamości narodowej jako głównego czynnika solidarności społecznej, który umożliwia pokonywanie różnorodnych zagrożeń w wymiarze wewnętrznym, zewnętrznym, regionalnym i globalnym - mówi dr Joanna Ważniewska z Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Rozmowa z dr Joanną Ważniewską z Instytutu Nauk Społecznych i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Celem było przedstawienie działalności duchowieństwa rzymskokatolickiego w zakresie bezpieczeństwa społecznego mieszkańców diecezji siedleckiej, czyli podlaskiej w latach 1956-1970 oraz ukazanie znaczenia tej działalności dla poczucia bezpieczeństwa mieszkańców diecezji wraz z przedstawieniem znaczenia Kościoła i religii w życiu człowieka oraz solidarności i oporu społecznego w warunkach zagrożenia podstawowych wartości i praw człowieka w ówczesnej przestrzeni społecznej.

W historii powojennej Polski był to okres szczególny dla zachowania polskiej tożsamości narodowej i solidarności społecznej opartej na poczuciu wspólnoty. Istnienie oraz trwanie tej tożsamości było zagrożone w wyniku zmian geopolitycznych, które nastąpiły po zakończeniu II wojny światowej i znalezieniu się Polski w orbicie wpływów Związku Radzieckiego, czemu towarzyszył brak suwerenności państwa polskiego oraz znaczny stopień sowietyzacji ustrojowości Polski. Wówczas Kościół rzymskokatolicki, jako instytucja niezależna od władzy państwowej i wspólnota wiernych, kolejny raz ukazał swoją znaczącą rolę w tworzeniu bezpieczeństwa społecznego oraz zachowaniu tożsamości narodowej. ...

HAH

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł