Działo się!
Zabawa rozpoczęła się w piątkowy wieczór koncertem austriackiego zespołu klezmerskiego Nifty’s, który wystąpił pod muralem przy ul Berka Joselewicza, gromadząc kilkuset mieszkańców. Pozostali gromadzili siły na sobotę. Na ten dzień zaplanowano bowiem najwięcej atrakcji. Zanim jednak zaczęła się wspólna zabawa, rano na cmentarzu wojennym uczczono 79 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Następnie na terenach Agencji Rozwoju Miasta otwarto XXV Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych. Jednak głównym punktem świętowania był wieczorny koncert „Pod napięciem”. Zespoły LemON i Bajm zgromadziły na siedleckich błoniach kilka tysięcy osób.
Występy gwiazd poprzedziła prezentacja występującego w koszykarskiej ekstraklasie kobiet zespołu PGE MKK Siedlce. Chwilę później głos zabrał prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, który na scenie pojawił się w towarzystwie zagranicznych gości – delegacji z miast partnerskich, i zaprosił mieszkańców do zabawy.
Jako pierwszy wystąpił Igor Herbut z grupą LemOn, który zaprezentował swoje największe przeboje, m.in. „Napraw”, „Scarlet czy „Jutro”. Lider zespołu zaśpiewał je z siedlecką publicznością. Natomiast Beata Kozidrak rozpoczęła swój występ od piosenki „Piechotą do lata”. Nie zbrakło, oczywiście, „Białej flagi” czy innych hitów Bajmu. Zabawa na błoniach trwała do późnych godzin nocnych.
Ogień w roli głównej
W niedzielę 2 września w parafii św. Jana Pawła II przy ul. Rakowieckiej została odprawiona Msza św. w intencji miasta, a wieczorem na pl. Gen. Sikorskiego odbył się Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”, który również przyciągnął wielu widzów. Teatr Prawdziwy z Bielawy zaprezentował widowisko pirotechniczne pt. „Kolory Ognia”, a Teatr Gry i Ludzie z Katowic spektakl „Parada Steampunku”. Aktorzy z warszawskiego Teatru Akt zaproponowali przedstawienie „Ja gore”, w którym współczesne środki animacji ogniowej, połączone z elementami teatru i cyrku, stworzyły opowieść o fenomenie ognia i jego potężnej mocy.
Na tym nie koniec
Jednak na weekendowych koncertach i festiwalach świętowanie się nie kończy. W ramach Dni Siedlec zaplanowano też: koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego pt. „Mazowsze Niepodległej” (5 września, 18.00, pl. gen. Sikorskiego), 25 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, podczas którego wystąpią zespoły z Chorwacji, Włoch, Północnego Cypru i Słowacji, a także W Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „Chodowiacy” im. Alicji Siwkiewicz (6 września, 15.30, pl. gen. Sikorskiego), Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego (8 września, 16.00, plac przed Miejską Biblioteką Publiczną), koncert „100 szlagierów na 100-lecie” (8 września, 19.00, pl. gen. Sikorskiego). Natomiast 9 września w Szkole Podstawowej nr 6 odbędą się zawody w brydżu sportowym, a o 19.00 na pl. gen. Sikorskiego rozpocznie się koncert „100 minut polskiej muzyki filmowej – 100 wykonawców na 100-lecie odzyskania niepodległości”. 13 września organizatorzy zapraszają na festiwal sportowo-rekreacyjny szkół podstawowych. Świętowanie zakończy 14 września festiwal sportowo-rekreacyjnych szkół ponadpodstawowych.
MD