Dzieci dla Sudanu
Spotkanie koordynowane przez ks. prałata Bernarda Błońskiego, dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji siedleckiej, oraz ks. Tomasza Atłasa, dyrektora krajowego PDM, rozpoczęła prezentacja 15 grup kolędników z diecezji siedleckiej i jednej z warszawsko-praskiej. Program artystyczny nawiązujący do sytuacji w Sudanie przedstawili mali kolędnicy z Leopoldowa. Animację i śpiew prowadzili Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia z Warszawy.
Po zakończonej części artystycznej korowód kolędników, prowadzony przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego i ks. kan. Krzysztofa Czyrkę, przeszedł z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury do kościoła, by uczestniczyć w celebracji Eucharystii. W homilii biskup siedlecki mówił o mocy przebaczenia, zachęcając małych kolędników, żeby mieli otwarte serca na drugiego człowieka. – Bóg stał się człowiekiem, by nauczyć nas cieszyć się życiem. Jezus zgodził się na uniżenie, wybrał ubogą stajnię, by nam pokazać, że najważniejsze w życiu nie jest wygodne mieszkanie, ale umiejętność kochania drugiego człowieka. Tego Jezusa, który przeszedł przez życie, czyniąc dobro, ludzie, ale i my wszyscy – przybiliśmy do krzyża. Gdy Jezus był krzyżowany, przebaczył swoim nieprzyjaciołom – mówił bp Kiernikowski. – Gdy słuchamy słowa Bożego, uczymy się od Pana Jezusa żyć w pokoju. Nasze serca otwierają się też na potrzeby innych. Mała kropelka miłości może przyczynić się do tego, że na świecie będzie morze dobroci, o ile zaczniemy żyć mocą przebaczenia. Królestwo niebieskie to takie doświadczenie Boga, w którym poznajemy, że Bóg wystarczy, że On jest pełnią życia, że w relacji do Niego odnajdujemy pełnię swego życia i jego sens – niezależnie od tego, co w naszym życiu się dzieje – mówił.
Po zakończonej Eucharystii odbył się koncert kolęd w wykonaniu grupy Przyjaciele Przedszkola, działającej przy Przedszkolu nr 2 w Rykach. Spotkanie zakończyła wspólna agapa.
W tym roku ofiary z kolędy misyjnej zostaną przeznaczone na wsparcie dzieci z Sudanu Południowego. Co roku w diecezji siedleckiej ponad 20 grup kolędników misyjnych prowadzi akcję kolędowania w swoich parafiach. Przygotowują program artystyczny poświęcony danemu krajowi, przebierają się w stroje regionalne i odwiedzają mieszkańców parafii. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci jest „przedłużeniem rąk Ojca Świętego”. Za jego pośrednictwem pomoc zebrana przez dzieci PDMD dociera do ich rówieśników, nawet tam – a często szczególnie tam – gdzie żadna inna pomoc nie dochodzi. Każdego roku podczas zebrania Rady Wyższej Papieskich Dzieł Misyjnych zgromadzone pieniądze zostają rozdzielane jako dotacje zwyczajne na potrzeby dzieci na terenach misyjnych (na środki niezbędne do duszpasterstwa dzieci, ich formacji chrześcijańskiej, nauczania, ochrony życia i zdrowia, szczególnie tam, gdzie wskutek klęsk głodu i z braku pomocy lekarskiej giną ich tysiące) oraz dotacje nadzwyczajne, które dotyczą specjalnych projektów pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom świata. Wszystkie prośby misjonarzy, potwierdzone przez miejscowego biskupa, przekazywane są poprzez nuncjatury do Watykanu.
ks. Mateusz Czubak