Rozmaitości
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Dzieci są najważniejsze

Około 60 aut sprawdzili eksperci ds. bezpieczeństwa dzieci - pod kątem poprawnego doboru i montażu fotelików samochodowych - w ramach akcji przeprowadzonej 18 sierpnia w Siedlcach.

 

SIEDLCE Połowa uczestników akcji zarejestrowała się wcześniej na stronie internetowej www.inspekcje-fotelikow.pl, natomiast pozostali – to klienci hurtowni artykułów dziecięcych „Madar”, która gościła specjalistów od bezpiecznego przewożenia dzieci i współorganizowała spotkanie. Ich zadaniem było sprawdzenie doboru fotelika do wieku dziecka oraz do samochodu i poprawności mocowania fotelików. Zajmowali się również korektą sposobu zabezpieczenia podczas jazdy najmłodszych pasażerów, których – przyznajmy szczerze – tego dnia o wiele bardziej ciekawiły atrakcje czekające na nich obok hurtowni: place zabaw, tory przeszkód, konkursy itd.

Natomiast rodzice, którzy postanowili skorzystać z wiedzy ekspertów, rzeczywiście interesowały zasady używania fotelików, nie zawsze zamieszczane przez producentów na ulotkach. – Zdarza się, że fotelik kupowany jest „na wyrost”. Bywa też odwrotnie – tym kupionym dla niemowlaka przewożone są dwulatki. Wcale nierzadko mamy do czynienia z sytuacjami, że fotelik albo siedzisko stanowią tylko atrapę – mówi o najczęstszych zaniedbaniach Dariusz Lipiński, właściciel „Madaru”, zaznaczając, że świadomość zagrożeń, jakie rodzi niewłaściwe zabezpieczenie przewożonych dzieci, rośnie. Świadczy o tym siedlecka odsłona Ogólnopolskiej Inspekcji Fotelików.

KL