Opinie
Źródło: BIGSTOCKPHOTO
Źródło: BIGSTOCKPHOTO

Dzieciństwo z pułapkami

Jedna z pułapek dzieciństwa polega na tym, że nie trzeba rozumieć, by czuć. Kiedy rozum zdolny jest pojąć, co się wydarzyło, rany w sercu są już zbyt głębokie. (Carlos Ruiz Zafón „Cień wiatru”)

Na początku maja na ławie oskarżonych w Gdańsku zasiedli: ojciec, wujek i dziadek oraz dwie kobiety spoza rodziny, którzy krzywdzili dzieci. 2-letnia Kasia do końca życia będzie kaleką, bo zbyt głośno płakała. Polski Fritzl spod Siemiatycz, za przyzwoleniem żony, przez 6 lat więził i gwałcił córkę. Takich historii jest coraz więcej. Niezmiennie bulwersują i każą zadać pytanie, jakim człowiekiem trzeba być, by świadomie krzywdzić niewinne dziecko?

Nie bój się reagować

Przemoc pojawia się niezależnie od miejsca zamieszkania, statusu materialnego rodziny czy wykształcenia jej członków. – Wśród rodzin doświadczających przemocy znaczącą część stanowią osoby, które nie korzystają z pomocy Ośrodka – mówi Maria Gadomska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Siedlcach. – Na szczęście ludzie są uwrażliwieni na tego typu problemy i kiedy widzą posiniaczone, głodne dziecko lub gdy słyszą, że jest krzywdzone, alarmują odpowiednie instytucje.

Przemoc jest przestępstwem podlegającym sankcjom karnym. Jeśli widzisz, że jakiemuś dziecku dzieje się krzywda, nie stój bezczynnie. Być może to od ciebie zależy, czy krzywdzony maluch na czas otrzyma pomoc. – Przychodzi do nas znacznie więcej osób, bo o przemocy mówi się coraz więcej – przyznaje Kalina Celińska, pracownik socjalny Działu Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej MOPR w Siedlcach. – Ale żeby pomóc rodzinie, trzeba zaangażowania wszystkich jej członków – dodaje Beata Bacewicz-Roguska, pracownik socjalny siedleckiego MOPR-u. ...

Monika Grudzińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł