Region
Źródło: KN
Źródło: KN

Dziedzictwo Jana Pawła II

15 czerwca do miejscowego zespołu szkół ponadgimnazjalnych zjechały delegacje szkół noszących imię św. Jana Pawła II. Wszystko za sprawą organizowanego już po raz 31 Ogólnopolskiego Zjazdu Rodzin Szkół noszących imię naszego świętego rodaka.

Spotkanie rozpoczęło się uroczystą Mszą św., w której wzięli udział licznie przybyli księża oraz zaproszeni goście. Współorganizator zjazdu, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. Roman Wiszniewski, powitał sprawujących eucharystię biskupów w osobach: bp. radomskiego Henryka Tomasika, bp. siedleckiego Kazimierza Gurdę oraz gościa specjalnego - kardynała Stanisława Dziwisza, osobistego sekretarza św. Jana Pawła II. - Wyrażam ogromną radość ze wszystkich zgromadzonych w tej świątyni. Tobie patronko naszej parafii, Matko Najświętsza powierzam to wydarzenie i wszystkich, którzy w przyszłość pragną iść z nadzieją - mówił na wstępie ks. Wiszniewski.

Głos zabrał także ordynariusz Kazimierz Gurda. – Radzyń Podlaski przeżywa dzisiaj radość z tak wspaniałych i licznie przybyłych gości. Dzisiejsze wydarzenie bardzo dobrze wpisuje się w jubileusze, jakie w tym roku obchodzimy: 550-lecie Radzynia Podlaskiego oraz 200-lecie diecezji siedleckiej – zauważył. – Obecność księdza kardynała na tym wydarzeniu jest przez nas szczególnie ceniona. Osoba księdza jest stale łączona z sylwetką naszego świętego rodaka. Jest ksiądz świadkiem świętości życia Jana Pawła II i świadkiem jego oddania, troski i miłości dla dzieci oraz młodzieży – dodał.

 

Długotrwałe owoce

W homilii, którą wygłosił kardynał Dziwisz, nie zabrakło wspomnień. Kapłan przybliżył zebranym postać Jana Pawła II i przytaczał mało znane motywy z jego życia. – Istnieją różne formy upamiętniania osoby Jana Pawła II, którego nazywamy „wielkim”, ale nadanie jego imienia placówce edukacyjnej może się okazać szczególnie inspirujące i przynoszące długotrwały owoc – zauważył. – W dziele wychowania młodego pokolenia Polek i Polaków potrzebujemy wzorców przybliżających nam wartości, na których chcemy budować nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne i szkolne. Jan Paweł II w wybitnym stopniu spełnia te warunki. Był i jest fascynującą postacią nie tylko w kręgu wiary i życia kościoła, ale także reprezentuje wartości ogólnoświatowe – dodał, podkreślając, że był też niesamowitym i nieprzeciętnym człowiekiem. – Zostawił nam nie tylko przykład świętego życia oddanego Bogu, ale także ogromne dziedzictwo w postaci nauczania, refleksji nad życiem i jego sensem. Jest ważną postacią dla zrozumienia polskiej historii i kultury, którą rozsławiał podczas swoich pielgrzymek po świecie – mówił kard. Dziwisz. Podkreślił też, że choć od śmierci Jana Pawła II minęło już 13 lat, mijający czas pozwala nam jeszcze bardziej ogarnąć dokonania Ojca Świętego i odczytywać jego przesłanie, które mimo upływu czasu są ciągle aktualne.

 

Podziękowania i nagrody

Po Eucharystii zebrani przemaszerowali do zespołu szkół ponadgimnazjalnych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tuż przy wejściu do szkoły nastąpiło poświęcenie oraz odsłonięcie płaskorzeźby przedstawiającej postać Jana Pawła II, zaś dyrektor ZSP Grażyna Dzida otrzymała od kard. Dziwisza obraz Papieża Polaka. – Odsłonięta płaskorzeźba niech wita i błogosławi przybyłych do szkoły uczniów, a ten obraz będzie przypominać nauczycielom i uczniom to wszystko, co nasz wielki rodak nam pozostawił – powiedział Dziwisz.

Na hali sportowej, gdzie miały miejsce dalsze obchody, wręczono podziękowania osobom, które objęły honorowym patronatem zjazd. Wśród nich znalazł się: bp Kazimierz Gurda, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, starosta radzyński Lucjan Kotwica, burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, ks. dziekan Roman Wiszniewski oraz wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. Następnie dokonano uhonorowania uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w konkursach wiedzy na temat osoby i życia Jana Pawła II.

Kolejnym punktem była konferencja ks. dr. Grzegorza Stolarskiego, a następnie świadectwo Jacka Wrony. Głos zabierali także zaproszeni goście. Część artystyczna w wykonaniu uczniów oraz orkiestry akordeonowej Arti Sentemo pod batutą Zbigniewa Czuryły zakończyła 31 Ogólnopolski Zjazd Rodzin Szkół im. św. Jana Pawła II.

Karol Niewęgłowski