Historia
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Dziedzictwo matki Franciszki Siedliskiej

Kim Franciszka Siedliska była dla Kościoła, zwykłych ludzi, rodzin? Kim jest dziś dla naszego pokolenia? Na czym polegała jej świętość? Była przecież zwyczajnym człowiekiem. Nie odgadywała przyszłości. Pozostały po niej pamiątki, zapiski, tysiące listów…

Pytamy często: „Czy dziś są święci?”. Są. Trzeba ich tylko poszukać. Święci i błogosławieni, choć umierają, żyją. Są naszym dziedzictwem. Idą przez pokolenia i czasy, głosząc miłość, która jest silniejsza niż śmierć. Trzeba nam tylko przywoływać ich miłością.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

Franciszka Siedliska urodziła się w Roszkowej Woli na Mazowszu 12 listopada 1842 r. w ziemiańskiej rodzinie Adolfa Siedliskiego i Cecylii z Morawskich. „Rodzice byli pobożni jak zwykli ludzie na świecie; odznaczali się wielką szlachetnością, ale Bóg nie panował w naszym domu” – opowie później Franciszka. Rodzice dbali o edukację córki. Nauką Franciszki zajmowały się guwernantki.

Mając 12 lat, rozpoczęła przygotowanie do Pierwszej Komunii św., pod kierunkiem kapucyna o. Leandra Lendziana. „Pamiętam 1 maja 1855 r., wstawszy rano, w bieli ubrana, pojechałam z mamą do kościoła oo. kapucynów na ul. Miodową w Warszawie. Tłum był w kościele, bo tegoż roku i dnia po raz pierwszy zaprowadzono w Warszawie nabożeństwo majowe na cześć Najświętszej Panny. Dla wielkiego tłumu pozwolono nam przejść przez chór zakonników do prezbiterium i uklęknąć na stopniach ołtarza, a więc było swobodnie; zresztą ja nic i nikogo nie widziałam i Pan Jezus, mój najdroższy, jedyny wszedł do serca mego” – wspomni później.

Franciszka od dziecka była bardzo wątła i cierpiała na chroniczną chorobę kręgosłupa. Ze względu na słaby stan zdrowia w 1860 r. wraz z rodzicami i bratem Adamem wyjechała z kraju i odbywała kuracje w najlepszych uzdrowiskach zagranicznych (Austria, Niemcy, Francja i Szwajcaria). Będąc w 1864 r. w Cannes – uprzedzając ojca o swoim zdecydowanym postanowieniu oddania się Bogu w życiu zakonnym – złożyła prywatny ślub czystości.

Młodość

Po powrocie do ojczyzny Franciszka przebywała w Warszawie oraz rodzinnym majątku w Żdżarach k. Rawy Mazowieckiej. W tym czasie złożyła śluby jako tercjarka franciszkańska. W październiku 1873 r. Franciszka udała się do Rzymu, gdzie otrzymała błogosławieństwo Ojca Świętego Piusa IX na złożoną przez siebie prośbę o zgodę na założenie nowego zgromadzenia zakonnego. O tym dniu napisała: „Pragnąc widzialnego znaku woli Pana Jezusa, udałam się do Rzymu, aby tę myśl Bożą przedstawić Ojcu Świętemu, wierząc mocno, że jeżeli otrzymam na to dzieło pozwolenie i błogosławieństwo, będzie to dla mnie wyraźny znak, że sam Pan dzieła tego pragnie – gdyby zaś Ojciec Święty nie potwierdził tej myśli – zupełnie byłam gotowa zaniechać tego dzieła”.

Założycielka zgromadzenia

Pierwsza wspólnota Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu powstała w Rzymie w pierwszą niedzielę Adwentu 1875 r. Jej wzorem stało się życie ukryte Jezusa, Maryi i św. Józefa w Nazarecie. Franciszka Siedliska przyjęła w nowej rodzinie zakonnej imię – Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza i głównym celem wspólnoty uczyniła oddanie się Kościołowi i Ojcu Świętemu, wynagradzanie Bogu, życie w miłości oraz ofiary realizowane poprzez prowadzenie różnorodnych dzieł apostolskich. W 1881 r. przybyła z pierwszą grupą sióstr na ziemie polskie i założyła dom zakonny w Krakowie, gdzie rozpoczęła nauczanie katechizmu i przygotowanie dzieci oraz dorosłych do przyjęcia sakramentów.

Na przełomie 1884 i 1885 r. Franciszka odpowiedziała na prośbę polskich kapłanów pracujących wśród rodaków, którzy wyemigrowali do Ameryki. W 1885 r. przybyła do Chicago. Siostry zajęły się prowadzeniem szkół parafialnych i opieką nad chorymi oraz opuszczonymi polskimi emigrantami.

Kolejne domy zgromadzenia na ziemiach polskich założycielka tworzyła w latach 90 XIX w. Były to placówki w Krakowie, we Lwowie, w Wadowicach i ostatnia za życia F. Siedliskiej – w Częstochowie. Następne domy powstały w Kaliszu, Warszawie, Łukowie, Ostrzeszowie, a po II wojnie światowej w jej rodzinnych Żdżarach. Siostry prowadziły bursy, internaty, szkoły oraz pracowały w szpitalu. Rozszerzając pracę na kontynencie europejskim, w 1891 r. Franciszka odpowiedziała na prośbę polskich emigrantów w Paryżu i w stolicy Francji założyła dom, w którym siostry podjęły się opieki i wychowania dziewcząt, a następnie założyły szkołę. Otwierając placówkę w Londynie w 1895 r., Franciszka dała początek Polskiej Misji Katolickiej w Anglii.

Misja

Charyzmatem i ideałem duchowym Franciszki, który pozostawiła siostrom, była praca nad własnym uświęceniem i zadośćuczynienie za zniewagi wyrządzane Bogu i Kościołowi, realizowane w miłości Boga i bliźniego wszędzie tam, gdzie Boga trzeba przybliżać ludziom.

Matka Maria od Pana Jezusa Dobrego Pasterza zmarła w Rzymie 21 listopada 1902 r. W chwili jej śmierci Zgromadzenie Sióstr Najśw. Rodziny z Nazaretu liczyło około 300 sióstr w 26 domach w Europie i Ameryce.

Jan Paweł II zaliczył Franciszkę Siedliską w poczet Błogosławionych 23 kwietnia 1989 r. W dzień po uroczystościach beatyfikacyjnych Ojciec Święty do zgromadzonych w auli Pawła VI Polaków powiedział: „Cieszę się i dziękuję w sposób szczególny Bogu za to, że właśnie mnie było dane dołączyć jej imię do tych, którzy zapisani są w niebie, a tym samym postawić ją na przedłużeniu dziedzictwa św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Jacka…(…); że stała się świadkiem i współtwórczynią odrodzenia się w Bogu naszego narodu, gdy na jego horyzoncie zdawały się gasnąć wszystkie inne światła. (…) Dziękujemy nieustannie Bogu, że takich ludzi nie brakowało w historii naszego narodu, że nie brakowało ich w czasach krytycznych, w czasach próby, gdy ważyły się losy naszej ojczyzny, jej córek i synów, że nie brakuje ich, jak ufamy, dzisiaj”.

Kościół wdzięczny jest Błogosławionej Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza za to, że dostrzegła potrzebę zajęcia się dziećmi pozbawionymi opieki religijnej w rodzinie, ubogimi, opuszczonymi, chorymi, potrzebującymi pomocy; starcami; osobami niepełnosprawnymi; samotnymi matkami. Dziękuje jej i zgromadzeniu za wielką pracę wśród polskiej emigracji w Stanach Zjednoczonych, we Francji i w Anglii.

Kościół jest jej wdzięczny przede wszystkim za to, że stała się apostołką rodziny…. Kościół wdzięczny jest za to, że na sercu swojego zgromadzenia położyła w szczególny sposób sprawę modlitwy, pracy i osobistego oddania za papieża i święty Kościół katolicki, że jako wzór do naśladowania dla swoich sióstr postawiła życie ukryte i cnoty Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

W homilii wygłoszonej na Placu św. Piotra 5 marca 2000 r. Ojciec święty Jan Paweł II powiedział: „Jesteście najcenniejszym dziedzictwem Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu – Sióstr Nazaretanek. Jesteście dziedzictwem całego Kościoła Chrystusowego po wszystkie czasy, a zwłaszcza na Białorusi”.

Obecnie siostry nazaretanki realizują swoją misję na czterech kontynentach, w 12 krajach świata i 168 wspólnotach. Siostry pracują we Włoszech, Francji, Anglii, Stanach Zjednoczonych, Australii, na Filipinach, a ostatnio założona została afrykańska placówka misyjna w Ghanie. W Polsce jest 840 sióstr nazaretanek. Prowadzą szkoły podstawowe, gimnazja i licea: w Warszawie, Kaliszu, Kielcach i Zakopanem. Czuwają nad „Oknem Życia” w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 39 i w Kaliszu przy ul. Harcerskiej 1, gdzie zostało uratowanych wiele dzieci. Prowadzą wiele niepublicznych przedszkoli i katechizują tysiące dzieci i młodzieży. Zgromadzenie prowadzi domy samotnej matki.

Nazaretanki na Podlasiu

Warto zauważyć, że z diecezji siedleckiej pochodzi wiele sióstr nazaretanek. Pracują w trzech wspólnotach zakonnych: w Wytycznie i dwóch domach w Łukowie. Siostry w Wytycznie prowadzą dom rekolekcyjny, a siostry domów łukowskich na różne sposoby starają się uczestniczyć w wydarzeniach Kościoła powszechnego i lokalnego. Pracują w szkołach jako katechetki, a także z dziećmi upośledzonymi, prowadzą przedszkole. Wiele czasu spędzają w parafii: na modlitwie z dziećmi i młodzieżą, na próbach scholi, organizowaniu okolicznościowych przedstawień, przygotowaniu dekoracji, uczestniczą w pielgrzymkach autokarowych i pieszych. Podczas przerwy wakacyjnej siostry wyjeżdżają na rekolekcje z dziećmi, młodzieżą i rodzinami lub organizują kolonie letnie. Dorosłym umożliwiają odprawienie rekolekcji.

Z kaplicy nazaretanek w Łukowie korzystają różnego rodzaju środowiska: oazowe grupy młodych, Domowy Kościół, grupa pallotyńska, głuchoniemi, dla których sprawowana jest Eucharystia w języku migowym, kapłani, klerycy.

Apostołka ogniska rodzinnego

W 1996 r. bł. Franciszka została ogłoszona Patronką Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Jak powiedział św. Jan Paweł II, jest ona dzisiaj apostołką godności ogniska rodzinnego.

Współczesny świat niesie z sobą wiele zagrożeń. Doświadczają ich mężczyźni i kobiety, małżeństwa, młodzież oraz dzieci… Najbardziej zagrożona wydaje się być jednak współczesna rodzina! Im więcej niebezpieczeństw, tym większa jest potrzeba wiary, nadziei i miłości, modlitwy oraz świadectwa życia chrześcijańskiego.

Siostry nazaretanki modlą się codziennie za rodziny: „Najświętsza Rodzino, błogosław i strzeż wszystkie rodziny świata. Zachowaj je złączone nierozerwalnym węzłem miłości, wierne otrzymanym łaskom i obowiązkom swego powołania. Spraw, aby żyły według prawa i przykazań Bożych, by ich życie było odbiciem Twego życia na ziemi i pozwoliło im kiedyś cieszyć się Twoim szczęściem w niebie. Amen.”

S. Dorota Korycińska, nazaretanka