Aktualności
Dziękczynienie i modlitwa

Dziękczynienie i modlitwa

Koniec wakacji to dla rolników czas dziękczynienia za plony. Wraz z organizatorami dożynek w naszym regionie zapraszamy na związane z nimi uroczystości.

Diecezja drohiczyńska

7 września odbędą się Dożynek Diecezji Drohiczyńskiej. W uroczystościach, którym przewodniczył będzie bp Antoni Pacyfik Dydycz, udział wezmą przedstawiciele duchowieństwa oraz władz i mieszkańców trzech województw, na których terytorium leży diecezja drohiczyńska: podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego. – O 11.00 rozpocznie się Msza św. Bardzo proszę tak zaplanować swój czas, żeby móc w tych wielkich uroczystościach uczestniczyć, budować się tym wszystkim, co się dokonuje, i umacniać swoją wiarę – zachęca ks. prałat Andrzej Jakubowicz, proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Mszę poprzedzi różaniec oraz litania loretańska w kościele parafialnym. Zaś po Eucharystii zebrani przejdą na plac gminny przy ul. 3 Maja. Organizatorzy przygotowali bogaty program artystyczny: rozwiązanie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, występy zespołu śpiewaczego Aura i zespołu mandolinowego z GOK w Sarnakach, prezentacje ZPiT Podlasiacy z Bialskiego Centrum Kultury, ZPiT Małe Podlasie z Siemiatycz, ZPiT Pasieka z Platerowa. Zaplanowano też wiele innych atrakcji, m.in. pokaz maszyn rolniczych.

Gmina Wodynie

Na niedzielę, 8 września, w Seroczynie zaplanowano spotkanie z mazowiecką tradycją ludową, czyli dożynki gminne. Spotkanie rozpocznie Msza św., która zostanie odprawiona w samo południe w kościele parafialnym w Seroczynie. Później korowód dożynkowy przejdzie na miejscowy stadion, gdzie zaplanowano dalszy ciąg uroczystości. W programie m.in.: konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, turniej sołectw, koncert zespołu pieśni i tańca „Niwa”, Haliny Pietrasik oraz Magdy Niewińskiej, przegląd kapel i zespołów ludowych (wystąpią Wieśki i Cześki, Zespół Seniorów z Radomyśli, Wiśniewiacy, Wolinianki, Młynarzanki). Na scenie zaprezentuje się również grupa Modem i DJ Mac Aron. O 21.45 zaplanowano teatr ognia „Fire show”. Dożynkowym uroczystościom towarzyszyć będzie wystawa malarstwa i rzeźbiarstwa lokalnych twórców, pokaz samochodów strażackich, ponadto stoiska gastronomiczne i promocyjne oraz liczne atrakcje dla dzieci.

Gmina Sosnówka

Tego samego dnia świętować będą mieszkańcy gminy Sosnówka. W Motwicy, na terenie szkolnych obiektów sportowych, odbędą się dożynki gminno-parafialne połączone z oficjalnym otwarciem świetlicy wiejskiej oraz festynem dla rodzin. O 12.00 Msza św., o 14.00 obrzęd dożynkowy w wykonaniu Teatru Czeladońka z Lubenki, a o 15.30 otwarcie świetlicy w Motwicy. W programie również: wręczenie odznaczeń dla zasłużonych dla rolnictwa oraz rozwiązanie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, koncerty i występy. Na scenie będzie można zobaczyć zespół Arabeska, grupę Biesiadnicy z Żeszczynki i Śpiewaczy z Rozwadówki, koncert dadzą również uczniowie szkoły muzycznej „Music Fun”. Na zakończenie zaplanowano zabawę muzyczną z zespołem Eventum oraz pokaz sztucznych ogni.

GU