Diecezja
Źródło:
Źródło:

Dziękczynienie za czas łaski

Jubileuszowy Rok Świętego Pawła dobiega końca. Od 29 czerwca 2008 r. w diecezji siedleckiej podejmowany był szereg działań duszpasterskich mających na celu przybliżenie dzieła i misji Apostoła Narodów.

Papież Benedykt XVI ogłosił w Kościele Rok Świętego Pawła z okazji 2000 rocznicy urodzin Apostoła Narodów. Na tę okoliczność siedlecki ordynariusz, bp Zbigniew Kiernikowski, wydał dekret, w którym pisał o przeżywaniu jubileuszu w naszej diecezji i o dodatkowych możliwościach uzyskania łaski odpustu zupełnego. Hierarcha apelował również, by, zgłębiając nieocenioną treść teologii św. Pawła i bogactwo jego niezwykłej osobowości, jak najowocniej przeżyć nadchodzące uroczystości.

W tym szczególnym czasie przewodnikiem po Ewangelii Jezusa Chrystusa był wyjątkowy Apostoł – św. Paweł. Nieodzownym elementem przeżywania roku stało się więc poznawanie jego osoby i nauczania. Miały temu służyć przede wszystkim publiczne liturgie i nabożeństwa ku czci świętego, odprawiane w siedmiu wyznaczonych świątyniach stacyjnych: kościele pw. Nawrócenia św. Pawła w Skórcu, kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Leśnej Podlaskiej (sanktuarium MB i bazylika mniejsza), kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Pratulinie (sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich), kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Międzyrzecu Podlaskim, siedleckiej katedrze, kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie (sanktuarium MB i bazylika mniejsza) oraz parafii pw. św. Anny w Kodniu (sanktuarium MB i bazylika mniejsza). Ponadto do pójścia śladami Apostoła Narodów zachęcały również gminne i diecezjalne zmagania konkursowe z wiedzy o św. Pawle, dzięki którym jego postać stała się o wiele bliższa młodzieży i dorosłym.

U progu jubileuszu warto jednak zadać sobie pytanie, czy zechcieliśmy odpowiedzieć na wezwanie i przeżyliśmy ten rok rzeczywiście owocnie?

Międzyrzec Podlaski

– Parafia aktywnie włączyła się w przeżywanie jubileuszu. Comiesięczne nabożeństwa gromadziły rzesze mieszkańców, również z sąsiednich parafii, a wierni żywo interesowali się postacią św. Pawła – mówi proboszcz parafii ks. Paweł Madaliński. – Zapotrzebowanie na pogłębienie teologii św. Pawła było dosyć widoczne. Daje to nadzieję, że treści, które razem z innymi kaznodziejami staraliśmy się wiernym przekazać, do wielu osób trafiły. Jak to będzie przekładało się w przyszłości na konkretne postawy i zachowania, trudno dziś ocenić. Na pewno jednak był to czas potrzebny, bo ubogacenia duchowego, i wytworzył wspólnotę, która gromadziła się wokół naszego patrona – wyjaśnia proboszcz.

29 czerwca parafia przeżywać będzie uroczystość odpustową – czas wielkiego dziękczynienia za wszystkie łaski, jakie każdy w swoim życiu może dostrzec. – Dodatkową pamiątką i owocem materialnym, jaki pozostanie po jubileuszu, będzie renowacja zniszczonego obrazu św. Ap. Piotra i Pawła, którą wkrótce przeprowadzimy – dodaje ks. Madaliński.

Siedlce

– 29 dnia każdego miesiąca, w ramach Roku św. Pawła, w naszej parafii przygotowywaliśmy montaże słowno-muzyczne, odprawiane były również Msze św. z homilią mówiącą m.in. o św. Pawle. Podczas wszystkich tych nabożeństw kościół gromadził większą niż zwykle rzeszę wiernych – wspomina proboszcz parafii katedralnej ks. Eugeniusz Filipiuk. – Wiele osób pytało o postać i życie św. Pawła, a uczestnictwo w nabożeństwach często podyktowane było możliwością uzyskania odpustu. Ta zachęta dla wiernych, by aktywnie uczestniczyć w liturgiach, była jednocześnie zaproszeniem do tego, aby parafianie ożywili ducha swojej wiary – dodaje ks. Karol Jakubiak, koordynator działań w parafii.

Rok jubileuszowy zwieńczony zostanie 29 czerwca, o 17.00, „spotkaniem” z tekstami św. Pawła. – Czytania te przeplatane będą pieśniami psalmów, które przypominać mają nam ostatnie chwile życia świętego – wyjaśnia ks. Jakubiak.

Parczew

– Znaczenie Roku św. Pawła w parczewskiej parafii można rozpatrywać w dwóch wymiarach: formacyjnym i duchowym – mówi ks. Jacek Sereda, koordynator działań. – W pierwszym aspekcie wierni mieli okazję do zapoznania się z sylwetką Apostoła Narodów. Z drugiej strony rok odpustu, poprzez nawrócenie, dał parafianom możliwość uczestnictwa w duchowych darach – dodaje.

29 czerwca podczas Mszy św. do wiernych skierowane zostanie słowo, które, podsumowując całoroczne dokonania, będzie jednocześnie zachęcało do dalszej pracy duchowej, zgłębiania myśli i wpatrywania się w św. Pawła. – Postać ta pokazuje, że z prześladowcy Kościoła można stać się pierwszym apostołem. Ta niesamowita przemiana, która dokonała się w sposób cudowny, ważna jest dla ludzi poszukujących, którzy nieraz nie akceptują swojej grzeszności – tłumaczy ks. Sereda. – I to wielkie przesłanie osoby św. Pawła oraz mądrość, która jest w jego listach, powinna towarzyszyć nam w trudach codzienności – dodaje.

Pratulin

– Fakt, że nasza świątynia była jednym z kościołów stacyjnych, to dla nas ogromne wyróżnienie – mówi ks. Marek Kot, proboszcz pratulińskiej parafii. – Parafianie chętnie uczestniczyli w nabożeństwach, choć o ilości osób w świątyni często decydowała, niestety, pogoda. Nasza parafia liczy bowiem bardzo dużo ludzi starszych, którzy nie zawsze są w stanie dotrzeć na Eucharystię – dodaje. – Przybywali do nas jednak także wierni z okolicy, co powodowało, że nasz niewielki kościółek praktycznie zawsze był zapełniony wiernymi, którzy chcieli zgłębiać swoją wiedzę o postaci i działalności misyjnej św. Pawła – wyjaśnia proboszcz.

Pytany o znaczenie Roku św. Pawła dla parafii, ks. Kot ujawnia, że jubileusz ten z pewnością wpłynął na większą pobożność wiernych pratulińskiej parafii, szczególnie, że czczony w tym roku Paweł jest, obok św. Piotra, jednym z patronów świątyni.

Kodeń

– W czasie jubileuszowego roku, który zbliża się już ku końcowi, my, kapłani, staraliśmy się pokazywać wiernym, że świętość trzeba nieustannie zdobywać. Chrzest nie jest przecież czymś w rodzaju zastrzyku, który zaaplikowany zabezpiecza i programuje nas na przyszłość, bo nie w taki sposób w człowieku rozwija się życie duchowe. I to na przykładzie św. Pawła próbowaliśmy dowieść – wyjaśnia o. Stanisław Wódz, proboszcz parafii.

Kodeńscy ojcowie w oparciu o listy świętego podejmowali również istotne tematy podczas katechez i homilii głoszonych przy okazji. W naukach tych z wielkim zainteresowaniem i uwagą uczestniczyli nie tylko parafianie, ale również pątnicy, którzy akurat w dniach nabożeństw pielgrzymowali do Kodnia. Jak wyjaśnia o. Wódz, wierni często pytali również o szczególne modlitwy do św. Pawła, które z pewnością stanowią pomoc w życiu duchowym dla tych, którzy jej szukają.

Skórzec

– Kiedy papież Benedykt XVI ogłosił rozpoczęcie Roku św. Pawła, w naszej parafii pojawiło się pytanie: jak dobrze wykorzystać ten czas, by pełniej odpowiedzieć na zaproszenie następcy św. Piotra do głębszego poznania Apostoła Narodów – wspomina ks. Sławomir Homoncik MIC, koordynator działań. – Zintensyfikowaliśmy nasze przygotowania, kiedy dowiedzieliśmy się, że nasza świątynia została wyznaczona jako kościół stacyjny obchodów i podjęliśmy szereg działań mających na celu zaangażowanie wiernych w zgłębianie nauki św. Pawła – dodaje.

– Teraz, kiedy ten rok dobiega końca, pozostaje nam podziękować Bogu za łaskę tego czasu, w którym budowaliśmy naszą wiarę i bardziej, bo na wzór św. Pawła, przylgnęliśmy do Niego. Chcemy też podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy zaangażowali się w przeżywanie tego czasu. Były to dla nas konkretne znaki ożywiania wiary i świadectwa przynależności do Chrystusa i Kościoła na wzór przemienionego Szawła – tłumaczy ks. Homoncik. – Mamy również nadzieję, że dzięki spotkaniom jubileuszowym wierni mogą z większym przekonaniem powtórzyć za Apostołem Narodów: „Dla mnie bowiem żyć, to Chrystus” – kończy.

Leśna Podlaska

– W ciągu całego Roku św. Pawła do naszego sanktuarium przybywali liczniej pielgrzymi,  szczególnie 29 każdego miesiąca, kiedy to zyskiwali odpust. Jednocześnie prowadzone były nabożeństwa i głoszone słowo Boże, które wprowadzało w teksty i życie apostoła – opowiada proboszcz leśniańskiej parafii o. Dariusz Partyka i dodaje: – Eucharystia była ubogacana występami chórów i orkiestry. Warto również zaznaczyć, że zainteresowanie osobą św. Pawła Apostoła wzrosło dzięki publikacjom, które nabywali pielgrzymi. Uwieńczeniem Roku Św. Pawła był występ chóru dziecięcego z parafii Bł. Honorata, pod kierunkiem ks. Piotra, który wykonał kantatę na cześć św. Pawła.

29 czerwca, o 12.00, w bazylice leśniańskiej nastąpi uroczyste podsumowanie roku jubileuszowego. Eucharystii przewodniczyć będzie o. Zygmunt Bola z Jasnej Góry, a później wystąpi chór z parafii Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej.


Diecezjalne uroczystości kończące Rok św. Pawła Apostoła

W niedzielę, 28 czerwca, w sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędą się diecezjalne uroczystości kończące Rok św. Pawła Apostoła. Są one powiązane z XVII rocznicą powstania Katolickiego Radia Podlasie. W programie: o 9.30 – zawiązanie wspólnoty; 10.30 – program ewangelizacyjny; 12.00 – wręczenie Platynowych Mikrofonów; 13.00 – Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył będzie Sekretarz Generalny Episkopatu Polski ks. bp Stanisław Budzik. W trakcie Eucharystii słowo do zgromadzonych skieruje również bp Zbigniew Kiernikowski; 14.30 – agapa.

GU