Diecezja
Źródło: WAJ
Źródło: WAJ

Dzięki Bogu za plony, rolnikom za pracę

Mieszkańcy gminy Górzno spotkali się w niedzielę 18 sierpnia, by złożyć Panu Bogu dziękczynienie za tegoroczne plony. To radosne świętowanie połączone było z piknikiem rodzinnym, któremu przyświecało hasło: „Kultura, Tradycja, Integracja, Rozwój”.

Gminno-parafialne dożynki rozpoczęły się Mszą św. dziękczynną, którą odprawili w koncelebrze: ks. prałat Jerzy Kalinka, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Górznie, i ks. Andrzej Siedlanowski, proboszcz parafii Świętej Rodziny w Uninie. W homilii ks. J. Kalinka przypomniał m.in., że to dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia chleb, bez którego trudno wyobrazić sobie życie człowieka. Dodał, że we współczesnym świecie chleb jest mało szanowany, a jego wartość doceniamy często dopiero wówczas, gdy go zabraknie. W czasie nabożeństwa poświęcone zostały okazałe bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów i piękne wieńce dożynkowe wyplecione przez poszczególne sołectwa. Następnie w barwnym korowodzie z orkiestrą dętą i pocztami sztandarowymi przemaszerowano na tereny przy ul. Dworskiej, gdzie kontynuowano ceremoniał dożynkowy, który śpiewająco prowadziły Górznianeczki z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich.

Starostowie dożynek, którymi w tym roku byli Iwona Rosłaniec i Michał Szpicki, przekazali wójtowi gminy Waldemarowi Sabakowi upieczony z tegorocznej mąki chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich, symbol życia, radości, sytości i szczęścia. Poprosili wójta, by jako gospodarz gminy dzielił nim równo i sprawiedliwie – tak, aby nikomu go nie zabrakło. Przyjmując chleb, wójt podziękował i wyraził uznanie rolnikom za trud i całoroczną pracę. Zgodnie z tradycją jako znak gościnności, przyjaźni i wspólnoty, dożynkowy chleb wójt wspólnie z przewodniczącym rady Krzysztofem Skwarkiem i księdzem proboszczem pokroili i podzielili między wszystkich obecnych.

Potem na estradzie zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich, które działają we wszystkich niemal sołectwach gminy oraz lokalne zespoły ludowe. Był też czas na podziękowania rolnikom za ich trud, bo tegoroczna aura ich nie rozpieszczała. Uczynili to: wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, poseł Grzegorz Woźniak, dyrektor siedleckiej delegatury MKO Adam Skup, wicestarosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska, przedstawiciele KRUS.

 

Piknik rodzinny

Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji kulinarnych. Na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich serwowano tradycyjne potrawy, wypieki i wiele innych pyszności przygotowanych przez gospodynie z terenu gminy. Na najmłodszych czekało wiele niespodzianek.

Od 17.00 na Dworskiej królowała muzyka w wykonaniu znanych i lubianych zespołów discopolowych czy folkowych, a więc rozbrzmiewały melodie w wykonaniu grup: Fale Wilgi, Kapela Janicka, Arka Kopaczewskiego, Top Boys, Bazyleek, D-Bomb. Na zakończenie pikniku była zabawa z zespołem Lavers.

Dożynki gminne w tym roku z pewnością były udane. Wszystko to dzięki zaangażowaniu wielu ludzi. Organizatorami wydarzenia byli parafia św. Jana Chrzciciela oraz samorząd gminy Górzno, a finansowo wsparł je samorząd województwa mazowieckiego.

Waldemar Jaroń