Diecezja
Źródło: PODLASIE24
Źródło: PODLASIE24

Dziękując za posługę

W sobotę 5 lutego w parafii św. Stanisława i Aniołów Stróżów w Zbuczynie pożegnano ks. Wincentego Płudowskiego, kapłana diecezji siedleckiej.

Ks. W. Płudowski, wieloletni proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Leopoldowie, zmarł 2 lutego w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu. Przeżył 89 lat, w tym 57 lat w kapłaństwie. Eucharystii pogrzebowej w rodzinnej parafii zmarłego przewodniczył bp Kazimierz Gurda. - Pan Jezus dał mu możliwość bycia siewcą ziarna Ewangelii i szafarzem Jego sakramentów. Uczynił go narzędziem swojego nieskończonego miłosierdzia - mówił w homilii biskup siedlecki, dziękując za 57 lat posługi zmarłego kapłana.

– Śp. ks. Wincenty Płudowski starał się być dobrym narzędziem w ręku Boga. Chciał aby on docierał dzięki jego posłudze do dzieci, rodziców, chorych w każdej parafii, w której posługiwał. Dziękujemy za uczynione przez niego dobro, którego wielu z nas było świadkami – mówił bp K. Gurda.
Po Mszy ciało zmarłego kapłana złożono na miejscowym cmentarzu. 


Ks. Wincenty Płudowski (1933-2022)

Urodził się 2 styczna 1933 r. w Rzążewie. W kościele parafialnym w Zbuczynie został ochrzczony i tam przyjął sakrament bierzmowania. Bardzo wcześnie stracił rodziców – w 1934 r. zmarł ojciec Józef, cztery lata później matka Bolesława. Wychowywał się w rodzinie wujka. Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Gimnazjum Biskupim w Siedlcach, a później w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa, gdzie w 1952 r. uzyskał świadectwo maturalne. Podjął pracę najpierw w Węgrowie, a następnie w Warszawie. Odbył dwuletnią zasadniczą służbę wojskową, a po niej otrzymał zatrudnienie w strukturach handlu wojskowego w Warszawie. W 1958 r. złożył prośbę o przyjęcie do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. W podaniu pisał, że chce „stanąć w szeregach budowniczych filarów nauki świętej Ewangelii w gronie siewców ziarna Chrystusowego, (…) jednocześnie ufny w nieograniczoną i niewyczerpaną opiekę i pomoc Bożą”. 23 maja 1964 r. przyjął świecenia kapłańskie w katedrze siedleckiej z rąk bp. Ignacego Świrskiego. 
Jako wikariusz pracował w parafiach: Malowa Góra (1964-66), Ceranów (1966-67), Górki (1967-70), Łomazy (1970-71), Tuczna (1971-72), Górzno (1972-74). Od 16 sierpnia 1974 r. do 28 lipca 1984 r. był administratorem parafii Pawłowice, jednocześnie od 24 października 1977 r. – do nominacji nowego proboszcza był wikariuszem zarządcą parafii Wargocin. Od 28 lipca 1984 r. do 7 lipca 2004 r. był proboszczem parafii Leopoldów. Dokończył budowę plebanii rozpoczętą przez poprzednika, zajął się sprawami gospodarczymi i administracyjnymi w parafii. Przez 20 lat proboszczowania prowadził systematyczne duszpasterstwo w parafii. 
Po ukończeniu 70 roku życia został zwolniony z urzędu proboszcza i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w Leopoldowie. W 2005 r. został przeniesiony do Domu Księży Emerytów w Siedlcach. Tutaj przeżywał złoty jubileusz 50 lat kapłaństwa. W miarę swoich sił udzielał się duszpastersko w parafiach siedleckich i rodzinnej parafii Zbuczyn. Lubił przyrodę, często spacerował po Siedlcach i karmił ptaki w parku. Jednak siły zdrowotne ks. Wincentego słabły – w grudniu 2020 r. zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu. Tam zmarł 2 lutego br. Przeżył 89 lat, w tym 57 lat w kapłaństwie. Requiescatin pace.

LI